Program začínal v 18 hodin, ale první návštěvníci k Jabloneckému kulturnímu a informačnímu centru (JKIC), stejně jako k muzeu vyrazili o něco dříve. Zájem o program, který byl v obou institucích koncipován pro malé i velké, také tento rok přilákal stovky návštěvníků.
„Pro nás je to jeden ze dvou vrcholů naší sezóny," prozradil ředitel JKIC Petr Vobořil. Spolu s Muzejní nocí pod Ještědem je to dále také Den evropského dědictví, pořádaný tradičně v září. „Příprava je velmi náročná, protože chceme obsáhnout a zaujmout všechny věkové skupiny," prozradil dále ředitel.
ZÁJEM STÁLE ROSTE
Těžká práce však nese své ovoce. Zájem o Muzejní noc ze strany veřejnosti každým rokem roste a organizátoři tak musí stále přicházet s originálnějšími řešeními. I proto se letos program akce rozprostřel též do okolí Domu manželů Scheybalových, kde JKIC sídlí.
Stejně jako vloni se do programu zapojili i studenti jabloneckých gymnázií. Pro nejmladší publikum si připravili pohádku o Jizerskohorských knoflících. Se západem slunce ovšem scénkami „herci" bavili především dospělé publikum. „Jsem rád, že se do této akce zapojují mladí lidé. Studentská představení mají netradiční formu a mne osobně velmi baví," pochválil jejich snahu jablonecký primátor Petr Beitl.
SLAVNÝ JABLONEC
Vzhledem k letošním jubileím byl program koncipován ve stylu vzpomínání. „Téma odkazovalo na letošní 150. výročí povýšení Jablonce na město. Vrátili jsme se tak do doby, kdy se Jablonec stal díky svým továrníkům a exportérům jedním z nejvýznamnějších průmyslových center," řekla Lea Machurová z JKIC. Pro veřejnost byla večer otevřena i výstava Zmizelý Jablonec v Městské galerii MY.
Tu ocenila nejen starší generace, ale i mladí. „Dost často jsem nevěřila tomu, jak Jablonec dříve vypadal. Cestou k muzeu jsem si prošla i venkovní část výstavy," řekla Ilona z Jablonce, která se Muzejní noci zúčastnila poprvé.
Celkem prošlo Domem národopisců Scheybalových a venkovní scénou u kostela svaté Anny více než tisícovka lidí nejrůznějšího věku i zájmů. Někteří přišli cíleně za programem, jiní šli náhodně kolem a přilákala je hudba. „Nadšení z akce byli i cizinci, kteří k nám zavítali ze sousedního hotelu Merkur," poznamenala Hana Herkommerová z turistického infocentra.
KAREL IV.
Druhou jabloneckou institucí, do níž jste mohli v pátek večer nahlédnout, bylo Muzeum skla a bižuterie. Vzhledem k tomu, že zřizovatelem je Ministerstvo kultury, byl program zaměřen na výročí 700 let od narození Karla IV. „Myslím si, že středověký program návštěvníky potěšil. Bylo to zase něco nového," řekla ředitelka této instituce Milada Valečková.
Kromě několika expozic si organizátoři připravili další doprovodný program na Letní scéně Eurocentra. Zde vystoupila šermířská skupina Grex-Sever Liberec a jablonecká středověká hudební skupina Duro Nux.