Devadesát procent z celé částky na nové přístroje získal špitál z Evropské unie v rámci projektu Nemocnice Jablonec nad Nisou – návazná péče I. a II. „Zbývajících deset procent hradí nemocnice z vlastních zdrojů,“ uvedla mluvčí zařízení Petra Hybnerová.

Největší radost mají lékaři i pacienti oddělení urologie. Vyšetření prostaty není pro muže nijak příjemné, teď se ale celý proces přece jen zlepší. Přístroj s fúzní navigační biopsií slouží k odhalení přítomnosti rakoviny prostaty. Na základě kvalitních snímků z magnetické rezonance zkušený radiolog zaznamená do schématu podezřelá ložiska a určí pravděpodobnost výskytu nádoru prostaty.

„Pomocí softwarové technologie překryjeme snímky z magnetické rezonance a ultrazvukového obrazu. Můžeme tak pomocí navigace cíleně odebrat vzorky z těchto oblastí,“ vysvětlil princip primář urologie Jaroslav Všetička. „Pacienti tak nemusejí podstupovat standardní biopsie takzvaně na slepo,“ doplnil Všetička.

VYŠETŘENÍ NA 40 MINUT

Pomocí této technologie dochází k významnému posunu v diagnostice a včasnému záchytu rakoviny prostaty. „Při včasném odhalení lze tak zahájit adekvátní léčbu,“ zdůraznil primář oddělení Všetička.

Vyšetření s navigační fúzí trvá přibližně 40 minut a u nerizikových pacientů se provádí ambulantně za několikahodinového pobytu na lůžku. U rizikových pacientů se sklony ke krvácení nebo u pacientů vyžadujících výkon v celkové narkóze je pak hospitalizace jednodenní.

V České republice se toto vyšetření provádí na několika málo místech, v Libereckém kraji zatím jen v jablonecké nemocnici.
Špitál dále obnovil například plicní ventilátory na JIP a ARO, flexibilní endoskopy a přístroje pro gastroenterologické oddělení, pořídil nové operační stoly, laparoskopické věže, přístroj na dialýzu, EKG, defibrilátory či polohovatelná lůžka pro intenzivní medicínu.

NOVÉ STERILIZÁTORY

Dotace pomohla modernizovat i stávající přístroje. „A to přístroje pro diagnostické a zobrazovací metody, magnetickou rezonanci či skiaskopický přístroj s C ramenem,“ doplnila výčet Petra Hybnerová. „Na centrální sterilizaci jsme vyměnili dva parní a jeden plazmový sterilizátor,“ uvedla staniční sestra Veronika Lánová. Ročně zde vysterilizují přes 9500 kontejnerů s nástroji k operaci a přes 4000 balíčků nástrojů.

Na patologii byl nahrazen kryostat, který slouží k rychlému zhotovení preparátu k mikroskopickému vyšetření pomocí zmrazení tkáně. Jablonecká nemocnice využila peníze z dotace také na pořízení devíti moderních ultrazvukových přístrojů pro rychlou neinvazivní diagnostiku.

„Nový diagnostický ultrazvuk nám pomůže ke kvalitnějšímu provádění regionální anestezie, tedy znecitlivění jednotlivých částí těla,“ připomněl primář ARO Martin Bartoň.