S nejvíce viditelnými pracemi na instalaci nového parkovacího systému v Bedřichově začali již v říjnu, zcela hotovo by mělo být posledního listopadu. „V současné době se dolaďuje software a rozmístit je třeba ještě informační tabule," přiblížil starosta Bedřichova Petr Holub.

Středisko zimních sportů a radovánek se v zimě zaplňuje turisty, kteří mnohonásobně překračují počet místních obyvatel. Musí pro ně být připraveno smysluplné parkování.

„Informační cedule budou na všech příjezdech do Bedřichova a na všech parkovištích. Jsou to takové ty klasické cedule, které budou ukazovat obsazenost jednotlivých parkovišť," přiblížil Petr Holub. „Aby si řidiči mohli rozhodnout, kam pojedou, a netvořily se nám fronty před parkovišti, která jsou už obsazena," doplnil starosta. Zároveň budou tyto informace k dispozici na internetu.

V obci je na tisíc parkovacích míst, přesto v exponovaných dnech docházelo ke zmatkům.

„Starý systém byl opravdu starý a poruchový. Lidé měli problémy nejen zaparkovat, ale třeba i platit. Čtečka bankovek nechtěla brát navlhlé bankovky," přiblížil starosta. Kromě informačních tabulí budou moci řidiči sledovat stav parkoviště i pomocí aplikací na chytrých telefonech.

Parkovací systém v obci vydělá ročně přes čtyři miliony korun, část z toho dává Bedřichov na úpravu běžeckých tras zhruba 180 kilometrů dlouhé Jizerské magistrály. Systém výběru parkovného byl ale podle starosty zastaralý a po 15 letech provozu nutně potřeboval obměnu. „Největší problém při placení byl třeba večer, kdy nebyla obsluha parkoviště k dispozici. Když se lyžař zapotil nebo zvlhnul od sněhu, tak už vlhká bankovka nešla do parkovacího automatu, teď bude mít možnost zaplatit čipovou kartou," řekl Holub.

PŘIPRAVUJÍ STADIÓN

Modernizace parkovacího systému není jediným projektem, který obec připravuje. V prostoru běžeckého stadionu chce do dvou let vybudovat zázemí se šatnami, sprchami a dalšími službami pro návštěvníky Jizerské magistrály. Zmodernizovat chce obec také zasněžování. Na projekt za 12 milionů korun už slíbil přispět třemi miliony Liberecký kraj, další peníze chce obec žádat z ministerstva školství. Původně bylo v plánu zasněžovat i zhruba 2,5 kilometru dlouhou nástupní trasu na magistrálu z Bedřichova na Novou louku. Proti tomu se ale podle starosty postavily Lesy ČR.