Mladá žena přijela na Českolipsko navštívit své rodiče, a lékařskou pomoc vyhledala ve chvíli, kdy už u ní byla chřipka na ústupu.
„Ano, je to první potvrzený případ prasečí chřipky v Libereckém kraji. Mladá žena měla příznaky už doznívajícího onemocnění, to znamená, že jí lékaři ani nenasadili antivirotika,“ potvrdila vedoucí protiepidemiologického odboru Krajské hygienické stanice Libereckého kraje v Liberci MUDr. Jana Prattingerová.
Ženu nebylo nutnéi léčit nějakým zvláštním způsobem, pomohl jí klid na lůžku. "Dnes je už zcela zdravá," dodala lékařka.
V uplynulých týdnech hygienici vyšetřili kvůli podezření na onemocnění prasečí chřipkou celkem 29 lidí. V České Lípě, Jablonci nad Nisou a Liberci byl počet vyšetřovaných osob stejný – 9.
Ze Semilska pocházeli dva lidé, jejichž vzorky hygienici zkoumali. U 25 osob po laboratorním vyšetření biologického materiálu hygienici konstatovali negativní výsledek, u dalších 3 lidí vyšetření ještě není dokončeno. Pozitivní byl pouze jediný případ, mladá žena z Českolipska.
„Prasečí chřipka má u zcela zdravých lidí mírný průběh, člověk se uzdraví bez nějaké zvláštní léčby. Pouze u dvou skupin se může onemocnění projevit v těžší, třeba až život ohrožující, podobě. To jsou těhotné ženy a obézní lidé, a pak ti, kteří trpí přidruženými nemocemi,“ upozornila krajská hygienička.
Hygienici ovšem nebudou zkoumat zdravotní stav všech lidí, s nimiž se žena, infikovaná prasečí chřipkou, v tuzemsku setkala.
„Taková opatření už neděláme. Nyní se zaměřujeme na to, abychom snížili dopady případného onemocnění u rizikových skupin. Především těhotné ženy by měly sledovat svůj zdravotní stav a při sebemenším podezření hned vyhledat lékaře,“ zdůraznila Jana Prattingerová. „Mezi rizikové skupiny nepatří u prasečí chřipky senioři. Přitom normální chřipka je pro ně nebezpečná,“ doplnila.
Tou nejdůležitější prevencí je podle krajské hygieničky dodržování základních hygienických pravidel. Virus přežívá dlouho, proto by se měli lidé vyhýbat rizikovému prostředí, kde se zdržují nachlazené osoby, a často si umývat ruce.
Pokud člověk přijde do styku s někým, kdo kýchá, smrká a kašle, měl by si při styku s ním držet odstup alespoň dva metry, aby k němu kapénková infekce nedolétla.
„Snažím se vyhýbat i normální chřipce. Teď, když čekám miminko, budu ještě opatrnější,“ řekla budoucí maminka Veronika Přikrylová.