Jak se předem dohodli, tak jim sňatek z rozumu ve čtvrtek potvrdili zastupitelé na ustavujícím jednání. Do čela vedení Jablonce nad Nisou zvolili Petra Beitla za ODS, statutárním zástupcem a místostarostou se stal Petr Tulpa z DOMOVA. Ze stejných dvou politických uskupení jsou další dva místostarostové Miloš Vele a Petr Vobořil.

Na střet přece jen došlo

Ačkoliv ustavujícímu zastupitelstvu předcházela dlouhá a dramatická vyjednávání o koalici, samotné čtvrteční jednání mělo až na výjimky hladký průběh.

Kandidáta na místostarostu Petra Vobořila se přímo dotázal Lukáš Pleticha: „Chcete zprůhlednit veřejné zakázky. Ono se to dosud nedělo?“ Ve své odpovědi Vobořil zdůraznil, že dělo, ale publicita byla na velmi nízké úrovni, což hodlá razantně změnit. "Navíc lze výběrové řízení v mezích zákona ještě zpřísnit," uzavřel svou odpověď Vobořil.

Jindřich Berounský byl ještě razantnější. Zaútočil: "Máš svědomí podívat se lidem do očí?" Otevřel události před více než čtyřmi lety, kdy v Jabloneckém zastupiteli vyšel materiál o paní Karáskové. Ve čtenářích vznikl dojem, že jde o manželku tehdejšího místostarosty Petra Karáska, ale byla to pouhá shoda jmen. "Požaduji, abys ses zde omluvil, především Petrovi Karáskovi, protože materiál jsi podepsal mým jménem, ale ve skutečnosti jsi byl editor došlého příspěvku ty," hřměl na ustavujícím zastupitelstvu Berounský.

Petr Vobořil se hájil, že došlo nejen k mimosoudnímu vyrovnání s dotčeným Petrem Karáskem, který podal žalobu. Soudní náklady Vobořil osobně uhradil, ale veřejně se omluvil i v médiích.

Čtvrtý z "mušketýrů" usedl na místo za pět minut pět

Navržení kandidáti: Ivo Jörg, Václav Vostřák (se slovy: "Už toho mám za ta léta dost." pozn. red.) a Pavel Žur kandidaturu do rady nepřijali. Taťajně Novákové nestačily hlasy. Na následující čtyři roky vedle vedení města tedy usedne v radě: Petr Louda, Petr Karásek, Soňa Paukrtová, Miroslav Pelta a Petr Roubíček.

Rada jako "Petrov nad Nisou"

Petr Beitl ke složení radních zavtipkoval: "To si nebudeme moci říkat křestními jmény." Z devítičlenné rady totiž má šest členů křestní jméno Petr. A vícenásobků je tentokrát v zastupitelstvu více. Například čtyři lékaři: Jörgová, Jörg, Němeček a Řehoř.

"Za celou dobu, co jsem ve funkci, jsme měli v zastupitelstvu tři právníky. V tom současném máme dokonce hned dva s titulem JUDr.," poznamenal tajemník Městského úřadu Jiří Nesvadba.

Zdržení téměř na hodinu

Při volbě finančního výboru se ale jednání zastavilo na mrtvém bodě. Dlouhé průtahy vznikly u nominace jeho členů. Věci veřejné navrhly Martu Procházkovou. Musely se kvůli tomu sejít politické kluby. Jen třináct zastupitelů bylo následně pro.

„Jako jediní nemáme v tomto výboru zástupce,“ poznamenal Pavel Žur. Tuto situaci považuje za nestandardní. Mrzí jej, že se nedohodli.

close zoom_in „Za jedenadvacet let jsme byli zvyklí na růst platů a rozvoj. Světová ekonomická krize nás ale přinutila k vystřízlivění. Situaci, před kterou stojíme, bych přirovnal k vlaku, jenž se zastavil. Naším cílem je znovu jej rozpohybovat i za cenu odpojení jednoho vagonu či změny třídy, ale tak, abychom v něm dále vyjeli všichni, kdož jsme do něj nastoupili. Občané Jablonce,“ konstatoval Petr Beitl při své nominaci.

Jediný navržený protikandidát na starostu Petr Tulpa nominaci nepřijal. Petr Beitl byl ze třicetičlenného zastupitelstva zvolen pětadvaceti hlasy.