Pro děti a jejich dospělý doprovod v Jabloneckém kulturním a informačním centru spolu se svazem skautů a skautek z jabloneckého střediska Watakí připravili hru Děti na rozhlednách. Šlo o putování po třech vyhlídkách – Bramberk, Proseč a Černá Studnice.

Začít mohli zájemci kdekoliv ze tří míst, kde obdrželi hrací kartu, na kterou sbírali razítka alespoň ze dvou rozhleden. Pokud ještě správně odpověděli na fotografickou hádanku, dostali drobný dárek. Na snímku stanoviště před rozhlednou Černá Studnice, kam mohli lidé vyjet z Jablonce i historickým autobusem zdarma.

Nával na zastávce. Dopravce musel vypravit i posilovací spoj. Tak velký zájem měli lidé o cestu ke třem rozhlednám na Jablonecku. A nejen o samotnou cestu, ale především o svezení historickým autobusem. Ten vyjel na trasu celkem třikrát.

Hned ráno s ním například cestoval jablonecký pamětník Jan Šafařík. Také on po návratu zpět na Dolní náměstí tleskal řidiči za krásný zážitek. Než stihli další cestující nastoupit doběhl pro banán a přinesl jej řidiči na posilněnou jako svačinku. Jezdit s takovým krasavcem je totiž nejen zážitek ale opravdu náročné.

Stoletá dáma – jablonecká přehrada. Slavnostní zahájení celého sobotního Dne evropského dědictví se konalo u pomníku Otto Intzeho pod hrází. Blahopřát přehradě ke 100. výročí přišli představitelé Jablonce, Povodí Labe i České Mincovny.

Jedna z deseti emitovaných medailí je absolventskou prací studenta jablonecké Střední umělecko-průmyslové a Vyšší odborné školy Petra Šťastného. U příležitosti výročí přehrady a své osmnáctileté existence emitovala Česká Mincovna také stříbrnou medaili, která je dílem ak. soch. Jiřího Dostála.

Fronta do štoly. Útroby jablonecké přehrady otevírají pravidelně, ale po každé je o prohlídky velký zájem. V čele druhé dopolední skupiny byly zástupci liberecké rodiny Přibylových a Holubcových. Do štoly se nevypravili poprvé, ale minule je odradila dlouhá fronta.

Do chladného podzemí se vypravil i Ondřej s babičkou Dagmar Rezlerovou. Okolí zná velmi dobře. Vyjmenoval nejen všechny přehrady v okolí, ale také jednotlivé rozhledny Jablonecka. „Na výlety mne vodí babička, všechno zná a také mi o místech vypráví. Mám všech dvacet razítek z putování,“ vysvětlil chlapec.

Vyvrcholení celého sobotního programu Dne evropského dědictví v Jablonci se událo na dvoře Střední umělecko průmyslové a Vyšší odborné školy. Koncertovala zde skupina Aries z Liberce. Lidé si mohli poslechnout třináct skladeb včetně Chačaturjanova Šavlového tance a jeden přídavek.

Bubeníci předvedli, že hrát se dá i na velmi netradiční nástroje. Skladbu Georgy Černěnka Kosary zahráli na kosy.

Soubor bicích nástrojů Aries byl založen v září roku 1998 na ZŠ a ZUŠ Jabloňová v Liberci a jeho členy jsou jak současní, tak bývalí žáci třídy bicích nástrojů Sergiye Grygorenka. Soubor představuje zcela výjimečnou záležitost v republikovém měřítku.