Někteří obyvatelé hotelu Neptun v Liberecké ulici v Jablonci projevili nesouhlas s uzamykáním hotelu přes noc. Nejde prý jen o pozdní návraty z restauračních zařízení, ale také o nemožnost dostat se do svého pokoje, pokud člověka pustí dříve ze zaměstnání.

„Pracuji ve fabrice, kde máme noční směny. Občas se stane, že dojde materiál a pustí nás z noční domů. Pokud je jedna hodina ráno, musím čekat až do půl páté, než se hotel otevře,“ uvedl zdroj blízký Deníku, který si nepřál být jmenován.

Hotel Neptun uzamyká vchodové dveře každý den od půlnoci do půl páté hodiny ranní. „Před ubytováním hostů je na tuto skutečnost upozorňujeme a je jen na nich, zda souhlasí. Pokud ne, nemusejí se u nás ubytovávat,“ řekla recepční hotelu Neptun.

Rozhoduje majitel nemovitosti

Z bezpečnostního hlediska záleží na majiteli objektu, jak se rozhodne, zda zamykat budovu s více lidmi či nikoliv. „Obecně se nedoporučuje vchodové dveře objektů s větším počtem obyvatel zamykat klíčem. V případě vzniku požáru by poté mohlo dojít ke komplikacím při rychlém a bezpečném opuštění objektu. Lepší je řešit uzavření dveří z venku například koulí,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková.

Podle slov recepční Neptunu jeho majitel bydlí přímo v hotelu. „Kdyby byl nějaký problém, majitel může kdykoliv během noci dveře otevřít,“ dodala recepční.

Naštěstí v poslední době nebyl nutný výjezd hasičů. Ti si však poradí i s uzamčenými dveřmi. „Situaci řeší na místě velitel zásahu podle aktuálního stavu. Pokud hrozí nebezpečí z prodlení, je ohroženo lidské zdraví nebo život, nařídí násilné otevření prostor. Vždy je na místě přítomna státní nebo městská policie a hasiči buď otevřou dveře speciálním nářadím, rozbijí skleněnou výplň dveří, okna, nebo si poradí jinak,“ informovala Michalíčková.

Kvalita služeb odpovídá ceně

Hotel Neptum má spíše charakter ubytovny, lidé se zde ubytovávají spíše dlouhodobě. Tak odpovídá i cena za jenu noc.

Zatímco například v hotelu Rehavital zaplatí osoba za noc jeden tisíc dvě stě korun, podle webových stránek Neptunu, je to pouhých tři sta korun za noc. Pokud host chce setrvat déle, může se na ceně za pobyt domluvit individuálně. Klíč od vchodových dveří však nedostane.

V běžném hotelu mají recepce službu non stop. „Střídáme noční a denní smění. U nás host může kdykoliv do hotelu příjít i jej opustit,“ zmínila recepční hotelu Rehavital, kde za dvoulůžkový pokoj zaplatí osoba tisíc osmset padesát korun.

Jak uvedla recepční hotelu Neptun, pokud lidé intenzivně klepají na hlavní dveře v době uzamykání hotelu, majitel jim příjde otevřít. „Nechápu, proč nám nedají klíče, problém by byl vyřešen,“ uvedl jeden z obyvatelů hotelu Neptun.