Vlna solidarity a dobrovolnictví mohutní. V Jablonci se přidaly k šití roušek vietnamské šičky, bezplatnou pomoc nabízejí různé organizace i soukromé firmy. Lidé přitom nemají dostatek vhodného materiálu pro šití roušek. Dobrovolníci ho shánějí všude možně.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Ženy z vietnamské komunity šijí primárně pro zdravotnický personál Nemocnice Jablonec, pochodí u nich ale i další lidé z města. „Máme v plánu šít i roušky dětské velikosti. Dochází nám ale látka. Pomozte nám tím, že nám přinesete novou nepoužitou 100 % bavlněnou látku a elastické gumičky, pruženky či pružné šňůry,“ požádala za skupinu Nguyen Huyen Trang.

Pokud to kapacita vyrobených roušek dovolí, je možné si za darovaný materiál odnést jednu roušku na osobu. Látky a gumičky mohou zájemci přinést na adresu Komenského 23/7 a zanechat je v bílém kontejneru za dveřmi.

Lidé do nemocnice nosí roušky už od úterý. „Už se k nám dostalo kolem šesti set kusů. Také díky iniciativě řady kolegů jsou nyní zajištěni jedním kusem tohoto typu roušky všichni zaměstnanci. S ohledem na vývoj situace formu této pomoci i nadále intenzivně uvítáme,“ sdělila mluvčí nemocnice Petra Hybnerová.

Kontaktní osobou pro dobrovolníky je v nemocnici Blanka Kudrnáčová, oslovit ji můžete na telefonu 725 762 633 nebo mailu blanka.kudrnacova@nemjbc.cz. „Moc všem děkujeme. Poděkovat bychom chtěli i dalším osobám či firmám, kteří se na podpoře personálu podílí i jinými aktivitami,“ doplnila Hybnerová.

Napilno mají v Oblastním spolku Českého červeného kříže Jablonec (OS ČČK). Koordinují tady pomoc pro seniory a nemocné spoluobčany.

Centrum dobrovolníků jede na plný plyn. „Spojili jsme síly s naší Vodní záchrannou službou a dokazujeme, že spolu to zvládneme lépe. Dobrovolníci se hlásí a požadavky také začínají přibývat,“ přiblížila ředitelka úřadu OS ČČK Kateřina Havlová.

Dobrovolníci zajišťují nákupy, vyzvedávají léky, pomáhají venčit zvířecí mazlíčky, snaží se shromáždit roušky a rozdávat je seniorům, prodavačkám a poté i všem ostatním.

OS ČČK nabízí i pomoc psychosociální, kterou poskytuje duchovní adventistické církve Roman Hampacher nebo psychoterapeutka Šárka Preislerová. Mezi dobrovolníky Českého červeného kříže narazí lidé na kdekoho, například i na poslance a bývalého primátora Jablonce Petr Beitla.

Šije se ve velkém

Velká solidarita a pomoc vypukla v Železném Brodě. „V Brodě to je jízda, šije se ve velkém pro potřebné, vznikají kvůli tomu i sousedské manufaktury, kde jeden stříhá, druhý šije, třetí žehlí. Zapojuje se, kdo může. Klobouk dolů až na zem před všemi. Já věděl, proč mám tohle město tak rád,“ přiblížil jeden z dobrovolníků Jan Mašek.

Roušky šijí i v Tanvaldu. Do práce se zapojili lidé z organizací i soukromých firem. Roušky tak vznikají nejen ve Středisku volného času nebo v Masarykově základní škole, ale třeba i v zavřené prodejně Pracovní oděvy Tanvald.

Koronavirus v Česku