Jen na některých školách na Jablonecku v pátek probíhala výuka. Většina škol na páteční den vyhlásila ředitelské volno nebo vyzvali rodiče, aby si nechali děti doma. V Základní škole Arbesova ale zorganizovali pro děti Den ochrany člověka. Seznámili žáky s složkami Integrovaného záchranného systému.
„Žáci měli možnost vyzkoušet si výzbroj těžkooděnců a hasičů. Ti také ukázali svoji techniku a předvedli drobný hasičský zásah,“ uvedla zástupkyně ředitele školy Jarmila Polmanová s tím, že akci zahájili domluveným planým poplachem, když zavolali na linku 150.

Přestože děti z jiných škol měly převážně volno, ty co navštěvují ZŠ Arbesova rozhodně nelitovaly. „Předtím jsem vůbec nevěděla, že policie má hasící přístroj, helmy a pouta,“ řekla po zkoušce vybavení těžkooděnce Barbora Cypriánová ze třetí třídy. Její spolužačka Kristýna Vokáčková ji doplnila. „Je tu spousta zajímavostí, dozvěděla jsem se věci, které jsem dříve nevěděla. Nyní už vím, co přesně Integrovanný záchranný systém znamená,“ zmínila Kristýna Vokáčková. Děvčata se také shodla na tom, že praktická výuka a vyzkoušení si vybavení jednotlivých složek je přínosnější než výuka.
Škola na Den ochrany člověka pro děti připravila další poznávání, pedagogové pro ně připravili i další stanoviště, kde probíhala zdravověda či test požární ochrany.
„Žáci získali nové znalosti a zkušenosti, nechtěli jsme přidělávat práci rodičům s hlídáním dětí, příští pátek však děti volno mít budou,“ konstatovala Jarmila Polmanová.

V den mezi státním svátkem a víkendem zely prázdnoutou především školy v okolních obcích a menších městech. V některých jabloneckých základních školách přece jen výuka probíhala. Většina škol si dny ředitelského volna rozdělila. Například na Základní škole v Rýnovicích se děti včera učily a až příští týden budou mít volno.