Na několik sáňkařských nadějí z Jablonecka a Liberecka se usmálo štěstí. Na podzim se zúčastnily prezentační akce, která informovala o sáňkování, a to i o závodním, ovšem na přírodních drahách. A protože pořadatelé této akce byli s účastí a se zájmem účastníků o tuto ukázku spokojení, pozvali sáňkaře do Rakouska na čtyřdenní výcvikový tábor.

Všechno zaplatili

Navíc hradili sáňkařům všechny náklady a věnovali se jim po celou dobu pobytu, který se konal nedaleko Innsbrucku. Vzhledem k letošnímu počasí i tam ale narazili na nedostatek sněhu a na problémy s přípravou trati. Museli proto jezdit až do výšky dvou a půl tisíc metrů, kde se podařilo připravit několika set metrovou trať.

„Od září jsme s dětmi pravidelně trénovali. Dali jsme dohromady kolečkové saně a jezdili jsme do Liberce na Duklu a do Vesce trénovat. Učili jsme je, jak vlastně na saních sedět a jak je ovládat. Když napadl první sníh, hned jsme na Černé Studnici udělali trénink a kontrolní nominační závod právě pro akci v Rakousku. A to se dětem moc líbilo. Svezli se na pořádných závodních saních, které nám zapůjčili právě rakouští pořadatelé, a to na celou sezónu zdarma. Za další dvoje musíme platit pronájem," přiblížil novodobé začátky sáňkování na přírodní dráze její hlavní organizátor, bývalý závodník Dukly Liberec a také reprezentant Miloš Morávek. Českou výpravu, která zamířila do Rakouska, tvořilo osm účastníků z Jablonecka a také pět z Jeseníku. Dorazili tam i mládežníci a dospělí z dalších zemí, z Ukrajiny, Polska, Slovinska, Chorvatska i Bosny. Pořadatelé, členové Mezinárodní sáňkařské federace (FIL), se věnovali padesátce sáňkařů od dětí až po dospělé a vysvětlovali jim základy jízdy na přírodní dráze.

„Jeden z našich závodníků, Petr Kitzberger, dostal dokonce příležitost, a to díky svým dobrým výsledkům, aby si pobyt prodloužil, trénoval dál a pak hned naskočil do závodů světového poháru na přírodních drahách," upozornil Miloš Morávek.

Není to jen klouzání

A že to není jen nějaké klouzání na saních, to potvrzují výsledky z posledního mistrovství světa, kterého se už zúčastnilo dvacet států. Jedná se tedy o disciplínu, která si mezi ostatními zimními sporty své místo našla.

„Dokonce se počítá s tím, že bude zařazená do programu zimní olympiády v roce 2022. A my máme velký zájem na tom, aby se olympiády zúčastnili také zástupci České republiky," zdůraznil Miloš Morávek, bývalý sáňkařský reprezentant. „Je to daleko levnější sport než sáňkování na uměle chlazených drahách. Nezáleží tolik na technickém vybavení, ale spíše na odvaze a kvalitě závodníka a jeho umění. Závodník si v průběhu trati volí rychlost jízdy sám, jeho boty jsou vybaveny speciálními ocelovými šrouby, které mu pomohou snížit rychlost tak, aby bezpečně projel zatáčkou a tím celou tratí." A jakou roli hraje při tomto sportu počasí?

Startují v Alpách

„Pokud se jedná už o závody na přírodních drahách, tak ty se jezdí ve výšce kolem dvou tisíc metrů, většinou v Alpách, kde se i přes noc na dráze vytvoří potřebný ledový povrch. Na klasické chlazené dráze s klopenými zatáčkami závodník odstartuje, zalehne, a podle své aerodynamiky a i kvality saní dosáhne cílového času. Rozdíly mezi závodníky jsou často v desetinách vteřiny. Oproti tomu na přírodních drahách záleží na technice a dovednostech jednotlivých závodníků. Výsledné rozdíly v cílových časech jsou vyšší, blíží se i k celým vteřinám. Špička nejlepších závodníků této disciplíny už je velmi kvalitní a borci si v ní šlapou pěkně na paty," vysvětlil Miloš Morávek.

Neváhali a pomohli

Dnes je bývalý sáňkař velkým fandou tohoto tradičního a znovuobjeveného sportu. A když ho na jaře oslovili zástupci Mezinárodní sáňkařské federace (FIL), aby jim pomohl tuto sáňkařskou disciplínu představit na Jablonecku, tak neváhal. Připravil společně s Tomášem Perunem zajímavou akci v biatlonovém areálu v Břízkách, která se setkala s velkým ohlasem. Miloš Morávek zná historii místního sáňkování do detailů a účastníky předváděcí akce obohatil o velmi zajímavé informace.

Tady byla první

„České sáňkování na přírodní dráze začínalo kdysi právě ve Smržovce. Už v roce 1911 tady byla první dráha z Černé Studnice do Jablonce. V roce 1912 byla otevřená sáňkařská dráha do Smržovky. A o dva roky později se už jelo první mistrovství Evropy na dráze Ještědu. Určitě je tedy na co v této disciplíně navazovat," zavzpomínal Miloš Morávek, bývalý člen Dukly Liberec.

Účastníci výcvikového tábora odjížděli do Rakouska také jako členové liberecké Dukly, kde našli pro svůj sportovní záměr pochopení. „Chceme začít včas, připravit se v předstihu jak na závody světového poháru, tak třeba i na olympiádu, která se bude konat za šest let, " plánuje Miloš Morávek. Touto jednou akcí ale spolupráce s rakouskými sáňkaři nekončí. Už mezi vánočními svátky se čtyři závodníci vydají za hranice znovu. Dostali pozvání na další soustředění od dvacátého sedmého prosince do šestého ledna. To je tentokrát určené juniorům. Pak je hned čekají dva závody světového poháru. „Peníze nemáme žádné. I když nám pořadatelé opět nabídli pobyt zcela zdarma, musíme teď sehnat finance na zapůjčení auta, na naftu a další potřebné výlohy. Řešit jsme také museli to, kdo s mládežníky pojede. Sháníme sponzory, protože bychom se rádi této akce zúčastnili," vylíčil nejbližší plány Miloš Morávek.

Za pár dnů jedou

A plány party kolem bývalého sáňkaře a závodníka pokračují ještě dál. Snaží se totiž společně s dalšími nadšenci, aby se od dvacátého sedmého prosince zúčastnili už závodní sezóny světového poháru,který se opět jede v Rakousku, hned dva jejich zástupci. Jedním z nich je Petr Kitzberger a druhá bude Markéta Kosová. Oba budou až do konce února startovat na náklady Mezinárodní sáňkařské federace (FIL) právě ve všech závodech světového poháru, které se konají hlavně v Rakousku a v Itálii. A letos se opět o pořadatelství jednoho ze závodů uchází i Moskva. „Právě v Rusku má tento sport mnoho příznivců a velkou podporu, i díky tomu, že se s ním počítá jako se sportem olympijským," dodal Miloš Morávek.

Organizace takového výjezdu mladých sáňkařů stojí nejen hodně peněz, ale také práce a hlavně pak času těch, kteří budou závodníky doprovázet. Miloš Morávek od začátku projektu sáňkování na přírodních drahách spolupracuje s Tomášem Perunem, který pro tuto novinku stejně nadšený. Společně s Milošem Morávkem organizuje všechno, co je kolem této aktivity potřeba. Oba už teď ale přemýšlejí nejen o tom, že se naši sáňkaři dostanou třeba až na zimní olympiádu v roce 2022 v disciplíně sáňkování na přírodní dráze. V hlavě už se jim rodí další smělé plány.

Na saních do města

Ve spolupráci s Městským úřadem ve Smržovce a pod záštitou starosty Marka Hotovce se připravuje otevření přírodní sáňkařské dráhy z Černé Studnice až do Smržovky. Tato nová zimní „atrakce" jistě přiláká do Smržovky i více turistů a zájemců z řad veřejnosti, neboť právě té bude sáňkařská dráha také přístupná. Protože projet se z Černé Studnice na saních až do tohoto malebného městečka, je velkým lákadlem stejně tak, jako tomu bylo už v roce 1912.

„Sáňkařská dráha povede po našich obecních cestách a také po lesních cestách. S Lesy České republiky jsme se už dohodli," říká starosta Smržovky Marek Hotovec. „Trať Měří přes čtyři kilometry a otevřeme ji ještě během letošní zimy," plánuje starosta.