Oddělení hlídkové služby se zřizují ve větších městech, a proto i v Jablonci. Stejné oddělení působí v Libereckém kraji už jen v Liberci a České Lípě. Oddělení jsou určena speciálně k hlídkové službě, která je nejviditelnější činností pořádkové policie.  „Policisté z oddělení hlídkové služby předcházejí a zabraňují přestupkům a trestným činům, odhalují je a zakročují proti jejich pachatelům. Provádějí také prvotní opatření na místě činu a pátrají po hledaných a pohřešovaných osobách i věcech,“ popsala mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

Tito policisté se zaměřují na drobnou majetkovou kriminalitu a další delikty, které patří mezi nejrozšířenější a veřejnost nejvíce obtěžují. Jejich úkolem je i svojí přítomností v ulicích města preventivně působit na občany páchající protiprávní jednání. V praxi by to mělo znamenat více policistů v ulicích Jablonce, a tím pádem větší bezpečnost.

Nové oddělení však stejně jako policie v celé republice zápolí s nedostatkem lidí. V současné době je na jabloneckém oddělení hlídkové služby zařazeno devět policistů včetně vedoucího. V nadcházejícím období je záměr toto oddělení doplnit, do budoucna by zde mohlo vykonávat službu až 14 strážců zákona.

„Byl bych velmi rád, kdyby se nám podařilo volná místa obsadit co nejdříve, a být tak v plné síle pro výkon hlídkové služby na území celého města,“ řekl vedoucí nového oddělení hlídkové služby Ondřej Mastník. Policii v celém Libereckém kraji přitom chybí cirka stovka příslušníků. Personální situaci se krajské policii nedaří řešit už několik let. Stejně jako loni ji proto zařadila na první místo v letošním seznamu svých priorit.

„Na konci loňského roku došlo po zapracování takzvané rozvojové tabulky k navýšení o 51 míst,“ popsal krajský policejní ředitel Vladislav Husák s tím, že v současné době je tedy podstav 124 míst.

U ZKOUŠEK NEUSPĚLI

Liberecký kraj se tak řadí na třetí místo v republice za Prahou a středními Čechami. „Dělali jsme velmi pečlivé vyhodnocení všech žádostí, kterých jsme přijali 117. Úspěšných uchazečů bylo 38, ostatní jsme museli odmítnout,“ dodal Husák.I když policie v posledních letech zmírnila fyzické testy, do jejích řad se příliš lidí nehrne. Pro některé zájemce mohou být překážkou platové podmínky.

„Dříve, než jsem měla děti, jsem o tom uvažovala. Ale odradilo mě, že bych musela strávit rok ve škole a plat taky není nic moc,“ svěřila se například Barbora z Liberce. Že mohou platy pro začínající policisty být pro někoho odrazující, přiznává i krajský policejní ředitel. „Průměrný plat, který se pohybuje kolem 40 tisíc korun, není špatný. U nastupujících je to horší. První rok, když jsou ve škole, jim ale hradíme ubytování i stravné. Po nástupu do služby pak začne plat růst,“ podotkl Husák.