Výkopové práce při pokládce plynového potrubí do Velkých Hamrů.Zdroj: Deník / Jan SedlákTo by se mělo změnit. O víkendu začaly ve směru od Plavů výkopové práce na prodloužení plynového potrubí do města. Dodavatelská firma GasNet a její dceřinná společnost GridServices má podle smlouvy s městem dovézt do Velkých Hamrů plyn v několika proudech, poté se má stát na 15 let dodavatelem tepla.

Radnice přitom dodávky tepla vysoutěžila už v roce 2019 a předpokládala, že na plyn bude topit letošní zimu. „Bohužel se vše protáhlo hlavně podáváním námitek proti stavebnímu řízení ze strany provozovatele centrálního zásobování teplem, společností Golem,“ vysvětlil starosta Velkých Hamrů Jaroslav Najman. Společnost zahájila práce o víkendu. „Nasadili jsme všechny volné zaměstnance a techniku,“ sdělil mluvčí společnosti GasNet Pavel Zajíc.

Plynofikace je přitom dalším vyústěním sporů mezi radnicí a provozovatelem centrálního zásobování teplem (CZT), společností Golem. Ta pro neexistenci dodavatelské smlouvy na začátku října zastavila dodávky tepla do objektů ve správě města, mezi jinými i do zdejší základní školy.

„Náš smluvní vztah s městem skončil k poslednímu prosinci roku 2018. Přesto jsme z dobré vůle a s vědomím odpovědnosti za komfort obyvatel tepelnou energii dodávali,“ zmínil člen představenstva a mluvčí společnosti Golem Václav Musílek.

Dodávky tepla poté musela společnost obnovit po zásahu hejtmana Libereckého kraje Martina Půty. „Vydal jsem dle zákona rozhodnutí, které dodavateli tepla, společnosti Golem Velké Hamry, nařizuje obnovit dodávky tepla,“ sdělil tehdy Půta.

Situaci s teplem ve Velkých Hamrech řešil přímo na místě i ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. „Napjaté vztahy mezi komerčním provozovatelem teplárny a obcí vyústily v ukončení dodávek pro stovky obyvatel a místní školu. Snažili jsme se o to, aby se obě strany dohodly,“ popsal ministr.

Řeší náklady za topení v zimě

Nařízení hejtmana stále platí a v objektech napojených na CZT se dále topí. Radnice však stále neví, kolik zaplatí za teplo tuto zimu. Její vedení trvá na tom, že chce teplo a teplou vodu cestou CZT získávat jen po dobu jednoho roku.

„Máme nabídku od nově vznikající společnosti, kde figurují i věřitelé, kterým firma Golem dluží miliony korun. Nechceme ji ale přijmout, teď leží na Energetickém regulačním úřadu, který se k ní vyjádří,“ popsal Najman. Nabídka zní na závratných 1 200 korun za gigajoul tepla. Třeba v Jablonci zákazníci městské společnosti Jablonecká energetická, která topí především plynem, platí přibližně o polovinu méně.

Společnost Golem je výrazně zadlužena, jak potvrdil Roman Procházka, jednatel firmy Morazo, která je jedním z věřitelů. Firma Golem měsíce odmítala zaplatit za dodanou dřevěnou štěpku. „Všichni jsme vyděrači, když chceme zaplatit. Zajímavé je, že štěpku, kterou jsme do Golemu navezli, už mají skoro ztopenou,“ popsal na začátku září Procházka.

Morazo se v červenci letošního roku společně s dalším věřitelem, společností S WHG, obrátila na hamerské zastupitele, zda by město neodkoupilo jejich pohledávky za firmou Golem za skoro 13 milionů korun. Zastupitelé to odmítli.