Nesoutěžní přehlídka ochotnických regionálních souborů s názvem Brodská pavučina začíná ve čtvrtek 11. února divadelním představením Petrolejové lampy v podání jilemnických ochotníků. Na nejslavnější román Jaroslava Havlíčka si mnozí vzpomenou v souvislosti s kultovním československým filmem z roku 1971, kde v režii Juraje Herze excelovali v hlavních rolích Iva Janžurová a Petr Čepek. Petrolejové lampy předvede Divadlo V Roztocké Jilemnice u příležitosti 120. let od úmrtí Jaroslava Havlíčka, jilemnického rodáka.

V pátek 12. února přijede do Železného Brodu DS J. K. Tyl Josefův Důl se známým dílem, divadelním představením švýcarského dramatika Friedricha Dürrenmatta. Režisér a dramaturg v jedné osobě, Karel Stuchlík st., se snažil v tomto příběhu o moci peněz a pomstě pracovat s herci podle návodu samotného autora. Jak se to podařilo, se přijďte podívat do železnobrodského divadla.

Sobotní den už proběhne v duchu soutěžním. Letos zde probíhají dokonce tři soutěže Svazu českých divadelních ochotníků (SČDO) za Jizerskou oblast: Pohárek (soutěž monologů a dialogů pro dospělé) a Kandrdásek (verze Pohárku pro děti a mládež) a nově také Jednoaktovky SČDO (soutěž jednoaktových her a krátkých útvarů).

„Na sobotu se těšíme, protože se jedná především o přátelské setkání lidí, kteří propadli divadlu. Letos si přijedou zasoutěžit takové herecké ikony z našeho regionu jako Jan Sladký z Hrádku nad Nisou nebo Petr Haken z Turnova, čehož si moc vážíme. Do soutěže se samozřejmě zapojí i naše Studio Hamlet Železný Brod," popsala Zdislava Bohuslavová, vedoucí Studia Hamlet.

V sobotu se sejdou v Železném Brodě zástupci těchto souborů: Lučanský spolek divadelní L.S.D., Docela malý divadelní soubor Nové Město pod Smrkem, DS Vojan Hrádek nad Nisou, Turnovské divadelní studio, Společnost bloumající veřejnosti z Turnova a Obnovený divadelní spolek Olešnice u Turnova. Soutěž probíhá s podporou Libereckého kraje a Města Železný Brod.

Divadlo je otevřeno široké veřejnosti i během soutěže, vstup je volný. Od cca 15. hodiny se mohou těšit diváci na představení Klozet, tragikomický příběh dvou mužů, které životní cesta zavedla na jednu toaletu. Představení v podání Společnosti bloumající veřejnosti sklízí úspěchy, představí se i v Činoherním klubu Praha. Kdo neviděl, může se v rámci soutěže zdarma přijít podívat.