Pozor by si měli dát řidiči, protože ve městě budou platit uzavírky v nejvíce exponovaných místech akce. Po oba dny bude zcela uzavřena ulice Husova a průjezd Malým náměstím. Objízdné trasy budou značeny. Zákaz parkování tu již platí. „Vozidla ponechána v uzavřených lokalitách budou na náklady majitele odtažena,“ sdělil velitel Městské policie Železný Brod Pavel Hriník.

V Husově ulici bude probíhat sklářský jarmark s ukázkou výroby. Pod širým nebem i na sklářské škole budou pro návštěvníky připraveny i tvůrčí sklářské dílny.

Skleněné městečko nabídne nejen mnoho výstav a sklářský veletrh, ale návštěvníci se mohou těšit také na bohatý doprovodný program. Na Malém náměstí zapěje Bára Basiková, publikum roztančí Lucie Revival.

Tradiční doprovodnou akcí je módní přehlídka Made in Jablonec, konanou v případě příznivého počasí opět pod širým nebem taktéž na Malém náměstí. Na Malém náměstí, ve sklářské škole i v několika firemních prodejnách budou prezentována a předváděna sklářská řemesla charakteristická pro zdejší region.

David Roskovec restauruje i vyrábí vitrážová okna.
FOTO, VIDEO: V dílně na Železnobrodsku opravují vitrážová okna pro Křivoklát

Slavnostní zahájení akce proběhne v sobotu v 10 hodin na Malém náměstí. „Pokud nevíte, co dělat a kam vyrazit o víkendu, návštěva Skleněného městečka je jistě dobrou volbou pro celou rodinu,“ pozval starosta Železného Brodu František Lufinka.

Výstava a otevřená spořitelna

Po celém městě budou otevřeny výstavní prostory. A že jich je. Návštěvníci jich mohou navštívit hned desítku. Otevřeno budou mít nejen galerie se sklem, ale třeba i Muzeum socialistických vozů nebo národopisná expozice Městského muzea na Bělišti.

Vernisáž výstavy výsledků sympozia s názvem Letní sklářská dílna, která se konala v huti sklářské školy, proběhne jako doprovodná akce slavnosti v sobotu 16. v 15 hodin v budově Městského muzea. To bude otevřeno výjimečně jen na Skleněné městečko, protože prochází důkladnou rekonstrukcí.

„Skleněné městečko nabízí i jiné aktivity jakými je třeba projekce historických snímků v místním kině. Otevřou se i dílny místních sklářů a výrobců,“ přiblížila Alena Matějková z Informačního a kulturního centra Železný Brod.

Kompletní seznam všech otevřených galerií nebo program doprovodných akcí najdou zájemci na webu sklenenemestecko.cz.

Začala Letní sklářská dílna v huti Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě. Vstup povolen.
Školní huť obsadili umělci. V Železném Brodě začala Letní sklářská dílna

Letos návštěvníci Skleněného městečka mohou v sobotu 16. září navštívit i pobočku České spořitelny v Železném Brodě, kde se budou konat komentované prohlídky. Jedná se o unikátní budovu ze 30. let, postavenou ve funkcionalistickém slohu, se zakomponovaným průčelím jednoho z nejstarších roubených stavení ve městě, takzvaného. Klemencovska.

„Průvodci v dobových kostýmech upozorní i na zajímavosti, které lidem možná při běžné návštěvě uniknou. Příklad? Třeba vyleptané přísloví kdo šetří, má za tři na sklech v interiéru. Zajímavostí je určitě i návštěva kanceláře ředitele, která je osazena dobovým nábytkem z doby otevření pobočky,“ popsala bankéřka České spořitelny Claudia Mafarinová.

Akce se koná pod záštitou Ivana Bartoše, místopředsedy vlády ČR a ministra pro místní rozvoj, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva kultury, hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, jeho náměstkyně Květy Vinklátové a náměstka Jiřího Čeřovského.