Pokud chtěl obyvatel Jablonce třídit nejen PET lahve, ale i další plasty, musel si skočit na radnici nebo k „popelářům" pro speciální pytle. „Před lety jsem se na možnost třídění plastů ptala a pak si chodila na radnici pro pytle," přiblížila paní Petra.

Od září v Jablonci naběhnou ve třech částech Mšeno, Rýnovice, Lukášov na nový systém sběru plastů. „Do žlutých kontejnerů, do nichž se dosud třídily pouze PET lahve, budou nově patřit také ostatní směsné plasty včetně nápojových kartonů. Zkušební provoz potrvá do konce roku. Po vyhodnocení případně dojde k zavedení nového způsobu sběru i v dalších částech města," přiblížila Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu. „Což je moc dobře, pokud vím, funguje to již v mnoha městech a obcích," chválí paní Petra.

Přesně jak říká, směsné plasty a nápojové kartony lidé v Jablonci zatím třídí do barevných pytlů, které si vyzvedávají ve Vnitřním informačním centru v budově radnice a v sídle svozové společnosti SKS ve Smetanově ulici. Plné pytle pak nechávají ke svozu na stanovištích separovaného odpadu.

Svozy kontejnerů budou probíhat ve standardním režimu, svozový den bude úterý a v případě potřeby četnost navýší. Současně, po dobu zkušebního režimu, zachovají ve Mšeně, Rýnovicích a Lukášově i pytlový svoz, protože ne všichni zaregistrují změnu hned. „I v případě pytlového svozu budeme ve spolupráci se svozovou společností reagovat podle množství odložených pytlů na jednotlivých sběrných místech," vysvětlila Nikola Horčíková z oddělení správy veřejné zeleně jabloneckého magistrátu.

Množství vytříděného odpadu se v Jablonci dlouhodobě nemění. „Po jednání se svozovou firmou Severočeské komunální služby jsme se proto rozhodli vyzkoušet nový způsob třídění odpadu," doplnil náměstek primátora Miloš Vele.

Od září v těchto ulicích:

Mšeno - Arbesova, B. Němcové, F. L. Čelakovského, Hluboká, I. Olbrachta, J. Hory, Mechová, Mládí, Mozartova, Mšenská, Pobřežní, Pražského povstání, Rabasova, S. K. Neumanna, U Kostela, 1. máje, křižovatka U Zahrádek - Vedlejší

Rýnovice a Lukášov - Belgická, Čs. armády otočka autobusu, Malá Janovská, M. Švabinského, Na Úbočí, Pod Vodárnou, Stará osada