„Stačí dát zprávu, že je něco potřeba udělat a lidé se sejdou,“ pousmála se hlavní organizátorka, sedmdesátiletá taxikářka Lenka Konvalinková. „Než jsme zbourali lešení kvůli opravě střechy, Hůla s Jitkou omyli venkovní ochranná okna.“

V roce 2019 byla kaple, mezitím zařazená na seznam národních kulturních památek, uzavřená, zarostlá kopřivami, rozbito bylo jedno velké vitrážové okno.

To nedalo mnohým místním spát a tak začala obnova. Vedení radnice v čele se starostou Jaroslavem Čechem začalo shánět dotace. A podařilo se, začalo se s většími opravami kaple. Radnice financovala s pomocí dotací od ministerstev kultury a zemědělství a Libereckého kraje především materiál, gró práce provedli místní obyvatelé dobrovolně. Kameník Ivan Kunetka zrestauroval rozpadající se pískovcové oplocení, harrachovský umělecký kovář Jan Krajčovič renovoval kovové části plotu a vrátek. Okolo kaple byly osázeny nové okrasné porosty a ke kapli přibyly odpočinkové lavičky. „Nejprve jsme kapli zpřístupnili, třeba na Vánoce jsme udělali dekoraci betlému. Upravili jsme zahrádku. Střechu kaple natřel řemeslník, který byl přímo u nás ubytovaný. Když natíral, zjistil, že stav střechy je zoufalý. Už jsme věděli, že je zle,“ popsala vitální sedmdesátnice.

Muzeum skla a bižuterie připravilo na podzimní prázdniny tvůrčí dílny.
FOTO: Muzeum skla a bižuterie připravilo program na podzimní prázdniny

„Byla shnilá pozednice, houba a vlhkost byla i v trámech, plechy na hranici životnosti, to už byl spíše papír než plech. Šlo doslova o havarijní stav,“ popsal dnes již bývalý starosta Harrachova Jaroslav Čech.

Části zničených trámů byly vyměněny, celkovou rekonstrukcí prošel i strop kaple. Na půdě našli řemeslníci historickou vlajku Harrachova i s původní žerdí.

V těchto dnech vznikají ve Sklárně Harrachov dvě repliky původního unikátního skleněného zvonu. Jedna bude zavěšena ve věžičce kaple, druhá poputuje do největšího muzea zvonů na světě v holandském Astenu, které má pod patronací holandská královna. „Mají tam tisíce zvonů, žádný ale skleněný. Takhle vyvezeme povědomí o Harrachovu a Sklárně Harrachov, která zvony vyrobí, dál do světa,“ pousmála se Konvalinková.

Repliky zvonů mají být věrnými kopiemi. Srdce skleněného zvonu nebude z kovu jako u běžných litých zvonů, ale dubové, potažené kůží, aby bylo bití jemné.

Sokolský běh republiky v Jablonci.
FOTO: Sokolský běh oslavil v jabloneckém Tyršově parku vznik republiky

Kaple se dostala do majetku města v době privatizace zdejší sklárny. V kapli se za první republiky zvonilo, když se narodilo sklářské dítě, vypravovaly se z ní pohřby. Ještě několik let po sametové revoluci byl stav kaple v pořádku, postupně ale začala chátrat.

Další etapy rekonstrukce jsou ale ještě před radnicí a dobrovolníky. „Rádi bychom zrestaurovali historické vchodové dveře, opravili pod střechou opadanou omítku, propadlou podlahu v interiéru kaple, zasklili historický skleněný oltář tak, aby mohl být vnitřní prostor kaple zcela zpřístupněn veřejnosti,“ přiblížila předsedkyně komise cestovního ruchu a kultury harrachovské radnice Lucie Nováková.

Dobrovolníci z Harrachova se zapojili i do rehabilitace hrobky hrabat Harrachů v Horní Branné.

Již od začátku roku 2021 probíhá účelová sbírka na pokrytí právě těchto prací, na rekonstrukci a vybavení vnitřních a vnějších prostor kaple svaté Alžběty, a to včetně jejího okolí. Číslo účtu je 030031-1263085389/0800.

Kaple svaté Alžběty v Harrachově.Kaple svaté Alžběty v Harrachově.Zdroj: Petr ČervaKaple svaté Alžběty stála v původní dřevěné podobě na stejném místě již od 18. století. Její místo před sklárnou není náhodné. Kapličku nechala vystavět Anna Elisabeth Mullerová, manželka ředitele sklárny. Původní kaple přestala sloužit svému účelu po zbudování kostela svatého Václava v Harrachově v roce 1786 a postupně zanikla. Nová kaple z přitesaného lomového kamene byla postavena hrabětem Janem Nepomukem Harrachem v roce 1901 a vysvěcena v roce 1902. Je vystavěna v novogotickém slohu, má bohatě zdobená vitrážová okna z roku 1901. Nad pískovcovým, výrazně předsunutým portálem je reliéf patronky kaple svaté Alžběty a znak rodu Harrachů. Vysokou jehlancovou střechu zdobí tři vikýře, kde byl zavěšen unikátní funkční skleněný zvon, vysoký 50 centimetrů a vážící 10 kilogramů se srdcem ze dřeva potaženého kůží, který ve zdejší sklárně v roce 1916 odlil Julius Klinger. Vnitřek kaple zdobí benátský oltář ze zrcadel dovezený z Itálie, jediný svého druhu v České republice.