Lesní hospodář jabloneckého magistrátu Michal Šarbort přišel v létě s nápadem, že by mohl oslovit zdejší osadní výbory s prosbou, zda by se lidé nemohli zapojit do ožínání stromků na nových plantážích. „Jednalo se především o ožínání stromků na lesních pasekách ve Mšeně v lokalitě Břízky a v Kokoníně v ulici Dalešická,“ upřesnil lesní hospodář. Ožínání stromků spočívá v osekání vzrostlé trávy a náletů, které mohou mladé stromky zadusit, v zimě při spadu sněhu by pak hrozilo jejich zlomení.

Oddělení správy veřejné zeleně poté navázalo spolupráci s Českým svazem ochránců přírody z Kokonína a s osadními výbory Kokonín a Mšeno. Do práce se pustilo několik dobrovolníků, rekordmanem je podle magistrátu Veronika Kaššovičová, která provedla ožínání stromků na ploše třiceti arů.

„Pomáhala v Břízkách, ačkoli je hodně zaměstnaná jako lékařka, ale hlavně jako maminka dvou malých dětí,“ přiblížil rekordmanku Michal Šarbort.

„Do lesa jsem chodila se svými dětmi, vždy na pár hodin. Ani jsem netušila, že jsem toho udělala tolik,“ usmála se mladá žena, která se dobrovolnictví věnuje už několik let. Třeba v řadách spolku Trash Hero, který pořádá úklidy po městě.

Přispěli i skauti

Domluvila i spolupráci se skauty. Děti vyrážely v rámci on-line výzvy do lesů, kde obsekaly jeden stromek, nafotily jej a fotografii poté poslaly.

Nyní magistrát vyjednává další spolupráci s dobrovolníky. Na jaře by měli pomoci s výsadbou dalších stromků. „Určitě ráda pomohu i na jaře, zatím jen nemáme bližší informace,“ slíbila Veronika Kaššovičová.

Ušetřili tisíce

Dobrovolníci podle jabloneckého magistrátu ušetřili řádově tisíce korun z rozpočtu města, které lze přesunout třeba na řešení kůrovcové kalamity.

Přesto se nepodařilo provést veškeré práce. A to kvůli epidemiologické situaci. „Epidemie nedovolila tyto práce zrealizovat v plném rozsahu, nicméně věříme, že v následující sezoně budeme úspěšně pokračovat,“ doplnil Michal Šarbort.

Město Jablonec nad Nisou spravuje lesní pozemky o celkové rozloze 154 hektarů. Lesní majetek ovšem netvoří lesní komplex, ale více menších porostů v okolí města.