Tři junioři z Jizerských hor se připravují na plnohodnotného psího záchranáře ve službách horské služby. Do akce jdou zatím v druhém sledu, v nejlepší kondici budou mezi čtvrtým a osmým rokem života. Je mýlkou nazývat je čistě lavinovými psy. Jsou to cvičení odborníci na plošné vyhledávání lidí v horském terénu.
Charlie, Attila a Rocky v Jizerských horách. První dva už složili základní zkoušky A ze čtyřstupňového vzdělání. Rocky Pavla Hořejšího se předvede v březnu příštího roku. Patří do týmu patnácti psů Horské služby v České republice. „Mimo Beskyd a Krušných hor máme pejsky v každé oblasti,“ poznamenal šéfkynolog Pavel Hořejší z Bedřichova.
Na hřebenech je vítr dvakrát studenější
Horská služba vznikla proto, aby si lidé pomáhali v nouzi. V dnešní době záchranáři disponují skútry, čtyřkolkami, rolbami, skialpinistickými lyžemi, GPS navigací a další technikou.
„Přesto jsou psi nenahraditelnými pomocníky,“ vysvětluje Hořejší. Rychlostí a smysly pes nahradí několik lidí. „Pes má čenich, člověk mozek, spolu tvoří špičkový tým,“ pokračuje šéfkynolog.
Drtivá většina zimních zásahů horské služby se odehrává na sjezdovkách, ale pokud vyjíždějí na hřebeny, pes je doprovází.
„Vůbec nemusí jít o úraz. Ale třeba jen rozbité vázání u běžek. Pocitově je z mínus pěti v mžiku patnáct, vítr fouká dvakrát víc, začnou bělet prsty, pak tváře. To je radosti, když na člověka v ten moment blafne pes s rolničkou na obojku,“ dává jeden z několika příkladů horský psovod.
A vůbec nemusí být zimní měsíc. „Hory jsou ´kurvy´ a nesmí se soudit podle počasí v Bedřichově,“ poznamenal expresivně záchranář. V Jizerských horách, ale plošně v horách jako takových vůbec, umí počasí zazlobit bez ohledu na roční období, v květnu i říjnu.
Sesuv laviny je extra případ
Přestože horští pejsci jsou prioritně vychováváni k plošnému vyhledávání, nedílnou součástí výcviku je i specializace na laviny. Záchranáři ale apelují: „Své výstrahy nezveřejňujeme jen pro legraci.“ Kdo už se přece jen do volného terénu vypraví, neměl by podcenit výbavu.
„Každý pípák, v provozu a s nabitými baterkami. Lopaty pár lidí ve skupině,“ vysvětluje Hořejší. Nejdůležitější je totiž kamarádská pomoc. Koho najdou do půl hodiny, má třicetiprocentní šanci. S každou další minutou ale obrovsky klesá.
„A my se na místo v tak krátké době bez obrovské dávky štěstí, že jsou naši kluci náhodou v lokalitě, ani dostat nemůžeme,“ konstatoval záchranář. Při sesuvu laviny, pod níž zůstali lidé, se alarmují nejen místní, ale i kolegové z okolí. „S Benjim, který odešel v plné síle loni do psího nebe, jsme sloužili i pro Krkonoše. Českou i polskou stranu,“ vysvětluje Hořejší.
Bylo by mýlkou počítat, že laviny mohou sjet jen v Krkonoších či Jeseníkách. I mírnější svah dokáže při II. stupni udělat pěknou paseku. Letošní zima ukáže, jak jsou skialpinisté zodpovědní. V Krkonoších totiž otevírají některé lokality, které byly dosud nepřístupné.
Specialisté na plošné vyhledávání lidí v horském terénu. Psi v týmech Horské služby Jizerské hory. Zleva Charlie, Rocky a Attila.
V horách kralují, do nížin se necpou
Stručně by se dalo říci, že většinu roku slídí psi v úrovni očí a ve výškách. Jak napadne sníh obracejí jim psovodi čumáky do sněhu. „Jo, tak by se to dalo přirovnat,“ usmál se Aleš Rydval, další ze zkušených jizerskohorských psovodů, který vede dvouapůlletého Attilu.
Právem se považují za odborníky v hledání lidí v horském terénu. Lokality mají obšlápnuté dokonale a psi jsou na hledání prioritně cvičeni. „Měla by zmizet jakási ješitnost mezi záchrannými složkami. Lidi by se měli domluvit. My to v horách známe prostě nejlíp,“ posteskl si Pavel Hořejší.
Když už vyjíždějí k lavině, jsou na to připraveni i sami lidé. Sutinoví a další psi by pochopitelně také mohli zasahovat, ale jen těžko jsou jejich psovodi znalí zákonitostí sesuvu sněhu a především také špičkoví lyžaři.
Nasazení psů v Jizerských horách v roce 2010
Pavel Hořejší - pes Rocky
3. 4. 2010 Pátrání po ztracené ženě v oblasti Příchovic - Štěpánky na žádost PČR. /8.00 hod. - 11.00 hod. žena nalezena mrtvá/
11. 8. 2010 Na žádost PČR pátrání po třech osobách, které byly pohřešovány po povodních v oblasti Frýdlantska /1 osoba nalezena mrtvá/
21. a 22. 10. 2010 Na žádost PČR pátrání po tříletém chlapci v Hrádku nad Nisou /nalezen mrtev/
Aleš Rydval - psi Merlin a Attila
3. 4. 2010 Pátrání po ztracené ženě v oblasti Příchovic - Štěpánky na žádost PČR. /8.00 hod. - 11.00 hod. žena nalezena mrtvá/
21. a 22. 10. 2010 Na žádost PČR pátrání po tříletém chlapci v Hrádku nad Nisou /nalezen mrtev/