Dokument o lomnickém letci Františku Truhlářovi, který bojoval ve druhé světové válce, se zatím na plátna kin nedostane. Diváci původně osud válečného hrdiny měli zhlédnout již v prosinci. Společnost Unitedfilm se ale zdržela kvůli dokončování digitálních efektů a dokument do kin pustí až v únoru.


Tragický příběh odvahy a nezdolné vůle bojovat, natočilo nezávislé neziskové tvůrčí sdružení z Hradce Králové. Rodáka z Lomnice nad Popelkou Františka Truhláře si vybrali do série dokumentárních filmů o letcích, kteří proti fašistickému Německu bojovali ve čtyřicátých letech minulého století. Scénář vznikl na motivy knihy spisovatale Vítka Formánka, který je současně také jeho spoluautorem.

Film namluvil Zdeněk Svěrák

„Dokument ještě není dokončen. Hlavním důvodem zdržení jsou digitální efekty, které se nyní zpracovávají, a mluvené slovo vypravěče, které nám včera poskytl Zdeněk Svěrák,“ informovala Monika Krejcarová ze společnosti Unitedfilm. Termín dokončení filmaři odhadují na únor. Poté se bude vyjednávat s lomnickým kinem, aby příběh svého čestného občana mohli zhlédout i zdejší obyvatelé.


Unitedfilm divákům chystá překvapení. Poodhalí totiž roušku tajemství, která se nad podivnou Truhlářovou smrtí vznáší. Letec, který ve válce přežil dva pády letadla a pokaždé se opět do pilotní kabiny vrátil, zahynul při akrobatickém letu nad rodnou Lomnicí.


„Při rekonstrukci nehody a osobních výpovědí svědků a Františkových přátel se diváci sami mohou dobrat odpovědi, zda byla jeho smrt skutečně jen nešťastná náhoda nebo jestli spáchal sebevraždu, jak se často spekuluje,“ prozrazuje kameraman Ondřej Krejcar.


Více se lidé mohou dozvědět až v kině.