Film o proměnách vlaků je těsně před dokončením. Dokument zachycuje historické vozy, které z lomnického nádraží vyrazily při příležitosti stých oslav trati z Lomnice do Staré Paky, parní lokomotivu jezdící po Českém ráji i komfortní jízdu Pendolinem. Lomničtí reportéři dokument začali natáčet v průběhu loňského roku.

Blíží se poslední klapka

„Stále jsme ve stádiu rozpracování, ale už nám v podstatě stačí jenom natočit hlavní nádraží v Praze,“ řekl iniciátor dokumentu Vojtěch Baranec. Na zpracování historie Českých drah se chystal již dlouhá léta. Realizace stojí už jenom na pár záběrech.
Odvážnému nápadu vyšly vstříc i samotné České dráhy. Díky jejich podpoře se lomničtí reportéři svezli Pendolinem z Pardubic do Brna a měli jedinečnou příležitost nahlédnout i do prostor, které běžným cestujícím zůstávají skryty.
Reportáž z řídicí kabiny Pendolina
„Nejsilnější zážitek ve mně zanechala návštěva řídicí kabiny Pendolina a rozhovor se strojvedoucím a generálním ředitelem Českých drah,“ uvedl Vojtěch Baranec.
České dráhy uvažují i o tom, že zpracovaný materiál využijí k vlastním účelům. „Ochotně podpoříme každou osobní iniciativu mladých lidí. Dětské televizi jsme vyšli vstříc, protože jde o originální a zajímavý nápad. Velice rádi dokument sami použijeme,“ informoval tiskový mluvčí Českých drah Radek Joklík.
Dokument by také mohl podle Českých drah přispět ke zvýšení atraktivity vlakové dopravy pro mladé lidi.
„V dokumentu figurují sté oslavy vlakové trati z Lomnice do Staré Paky, natáčeli jsme v parní lokomotivě, která projížděla Turnovem a Lomnicí, i v Pendolinu,“ říká o svém díle Baranec.
Film bude retrospektivou do dějin vlakové dopravy i pohled na její současnost. Co se týče lomnické dětské televize, dokument o vlacích rozhodně nebude jejím posledním počinem.
„Pohrávám si s myšlenkou na pražské metro. Zatím je v jednání, tak se uvidí, jak to dopadne. A proč zrovna metro? Vlastně nemá tak daleko od vlaků, je to dost podobné,“ dodal mladý filmař.
Kroužek dětské televize při lomnickém Domu dětí a mládeže Sluníčko vznikl již v roce 1998. Klub je určen všem zájemcům ve věku od osmi do osmnácti let. Jeho členové se zde mohou naučit obsluhovat televizní techniku nebo stříhat film.