Třetí ročník charitativního závodu Jílovský lomčák rámovalo hledání Semira ze seriálu Kobra 11. Alexovi, klientovi Domova se zvláštním režimem Maxov, se to nakonec povedlo. Odměnou klukům s handicapem jsou tisíce korun na výlety a dovolené.

Na trať třetího ročníku Jílovského lomčáku, přespolního závodu se střelbou, vyrazily desítky policistů, strážníků i vojáků. Krok s nimi drželo několik klientů a ošetřovatelů z domova. „Původní myšlenkou bylo navázat na soutěž Souboj titánů. Chtěli jsme ale klání více naroubovat na policejní závody s tím, že bude i součástí střelecké přípravy,“ popsal předseda Sportovního klubu Policie Maják Aleš Stránský.

Už před prvním ročníkem se policisté dohodli, že závod bude mít i charitativní podtext. Policisté z odborů v Jablonci, Liberci, České Lípě a Semilech při vyhlašování výsledků předávají šeky potřebným. „V prvním ročníku jsme podpořili Jedličkův ústav v Liberci, teď už druhým rokem Domov Maxov. Letos jsme mu předali šek na 8000 korun,“ dodal.

Domov peníze použije na hrazení výletů a dovolených klientů. „Na vše ostatní se peníze shání docela dobře, ale dovolená, to je problém,“ vysvětlila Lucie Svobodová z Domova se zvláštním režimem Maxov. Letos závodili policisté z Jablonecka, strážníci z Jablonce a Tanvaldu, příslušníci Vězeňské služby, vojáci z Dukly Liberec a zástupci Domova Maxov včetně závodníků s handicapem. Ti musí soutěž absolvovat s doprovodem. A to ne jen kvůli možné dezorientaci na trati, ale i kvůli střelbě.

NA VLASTNÍ KŮŽI

A někde mezi policisty a klienty Domova Maxov je i redaktor Deníku. Startuje se po jednom v rozestupu čtyř minut. Po běhu lesem, zpříjemněném asi půlkilometrovým blouděním, přichází první zastavení a střelba ze vzduchové pistole. Dech je krátký, pot pálí do očí. Přesto se ujme každá střela.

Prudké stoupání pak běžce vede na silnici a po ní k lomu na okraji Jílového. Ten oběhnout, opět s blouděním, a nad ním další zastavení s poznáváním bylin. Jestřábník, jahodník, šťovík… Seběhnout opět na silnici a vracet se do táhlého kopce.

Na křižovatce k dalšímu zastavení se už dělají mžitky před očima. Ty je ale nutné rozehnat, protože je třeba poznat buď stopy zvířat, nebo stromy podle šišek či listů. Takže liška, prase, srna, jelen, veverka. Poslední sběh dolů na střelnici, kde čekají poslední dvě disciplíny hod granátem a střelba z automatické pistole.

A vítězové? Těmi jsou všichni. I klienti z Domova Maxov, kteří mají z umístění nefalšovanou radost. A to i Alex, jenž se svým ručně malovaným policejním průkazem hledal Semira. Zjevně ho našel v několikanásobném mistru světa a Evropy v kickboxu, policistovi a spoluorganizátorovi Jílovského lomčáku Jiřím Havránkovi.