Zase o něco komplikovanější dopravní situace panuje od minulého týdne v Jablonci. Na křižovatce ulic Liberecké a Tovární kvůli rekonstrukci mostu přes Nisu a zúžené komunikaci řídí dopravu kyvadlově semafory. Hned několik semaforů je také dlouhodobě na úseku silnice I/10 mezi Jabloncem a Tanvaldem, kde navíc od zítřka přibude další omezení. Úsekem nebudou moci projíždět nákladní vozidla nad tři a půl tuny.

„Toto bude platit s výjimkou dopravní obsluhy a autobusů. Důvodem zákazu vjezdu nákladních vozidel nad tři a půl tuny je to, že v rámci probíhající rekonstrukce silnice se začnou dělat nové asfaltové povrchy a s průjezdem velkých nákladních vozidel by byly práce komplikovanější,“ vysvětlil Jaroslav Jakubička, silniční technik Krajského úřadu Libereckého kraje v Liberci.

Objízdná trasa pro nákladní automobily nad tři a půl tuny povede od kruhového objezdu v Jabloneckých Pasekách ve směru na Podhorskou a Pražskou, dále přes nový kruhový objezd a Turnovskou ulici. Odtud se řidiči napojí na silnici II/287 na Kokonín, dále Pěnčín a Maršovice. Pak pojedou po silnici I/10 ve směru na Loužnici, Držkov, Plavy, Velké Hamry a dojedou až do Tanvaldu, kde se na okružní křižovatce silnic I/14 a I/10 napojí do původní trasy.

Doprava je složitější také v Jablonci

Od úterka minulého týdne řídí dopravu na křižovatce Liberecké a Tovární v Jablonci kyvadlově semafory. Důvodem je rekonstrukce mostu přes Nisu. „Toto omezení potrvá až do 29. listopadu,“ podotkl Jaroslav Jakubička. Most přes Nisu se rekonstruuje kvůli tomu, aby zde mohl vyrůst plánovaný kruhový objezd.

Po rekonstrukci bude most přes Nisu širší, vybuduje se na něm chodník a především bude možné zatočit nájezd do budoucí kruhové křižovatky. „Je totiž důležité, aby kruhový objezd nebyl průjezdný rovně. Pak by totiž řidiči neměli tendenci zpomalit před ním,“ konstatoval Jaroslav Jakubička s tím, že v současné době se pod mostem pracuje na podpěrách.

Semafory v tomto úseku výrazně komplikují dopravu na frekventovaném tahu na Vratislavice nad Nisou a Liberec. „Jsou to třícestné semafory, takže křižovatkou projíždějí vždy jen jednotlivé proudy,“ poznamenal Jaroslav Jakubička.

Kruhový objezd vyroste na křižovatce ulic Liberecké a Tovární především kvůli tomu, že ve špičce je pro řidiče jedoucí ve směru od Liberce obtížné zabočit na frekventovaném tahu doleva. Ještě komplikovanější je pak v dopravní špičce výjezd z vedlejší silnice na hlavní tah.