Opatření proti šíření koronaviru zamklo české školy na několik měsíců. Děti ztratily návyky a mnohé je hledají dodnes. Naproti jim vyšli lektoři Střediska Světlo při diakonii. S dětmi pracují v domech se sociálními službami, ale i v klubovnách hasičských zbrojnic, sokoloven nebo přímo ve školách. „Projekt je unikátní, nyní se ho snažíme rozšířit do dalších okresů a krajů, třeba do Jablonce nad Nisou,“ popsala vedoucí sociálně aktivizační služby DČCE Radka Hamáčková.

Malá Nela se doučuje přímo ve společenské místnosti diakonie v Jilemnici. Její lektorka Veronika Šimurdová nejdříve připraví kartičky s obrázky, aby Nela přiblížila, co dělala o jarních prázdninách. „Některé si vybere a já pak vím, jak se cítila, co dělala, čemu se věnovala,“ popsala Šimurdová.

Horní Branná. Ilustrační foto z roku 2021.
Byla to komedie, popisují lidé zavření trutnovského okresu kvůli covidu-19

Problém má malá školačka i s pořádkem ve školních potřebách, takže po seznamovací pětiminutovce je čas na prohlídku školní tašky. Nela se chvíli prohrabe v tašce a pak vytáhne požadovaný sešit matematiky. „Líbí se mi tady. Někdy chvíli zůstanu, protože sem dorazí i holky ze školy,“ svěřila se Nela.

Doučování dětí není jen o učení. „Zajímáme se o zájmy dětí, koníčky, potřeby,“ vysvětlila projektová manažerka vrchlabské a jilemnické diakonie Daniela Rejsková. O pomoc může požádat jak rodina, tak škola z Vrchlabska a Jilemnicka. Aktivita je bezplatná.

Vzbudit zájem o učení

Na začátku projektu koordinátorky oslovovaly školy v okolí. Dnes je jich zapojeno třináct. „Komunikace s pedagogy je pro nás klíčová, a pokud se na nás pedagog obrátí, vymýšlíme co nejvhodnější způsob podpory ve vzdělávání těchto dětí. Propojujeme rodiče a pedagogy a snažíme se podpořit dítě v učivu a vzbudit v něm zájem ke vzdělávání,” vysvětlila koordinátorka Tereza Lindrová.

Děti, které doučování využívají, jsou různé. „Některé stačí podpořit v pochopení učiva a procvičování dané látky, u jiných musíme vzbudit zájem o učení. Někdy můžeme přijít i na to, že pomoc potřebuje celá rodina dítěte, té pak nabízíme podporu v rámci služby SAS,“ doplnila koordinátorka pro Vrchlabsko Dana Zaplatílková.

Likvidace takzvaných hnízd bezdomovců v Jablonci nad Nisou.
Jablonec vyčistil další doupě bezdomovců. Vždyť zmrznou, volají kritici

SAS je sociálně aktivizační služba, která pomáhá rodinám s dětmi v tíživé životní situaci, jež negativně ovlivňuje děti nebo je přímo ohrožuje. Náročnou situací si můžeme představit nedostatek financí na zajištění základních životních potřeb, nevhodné bytové podmínky či výchovné problémy.

„S doučováním a podporou dětí v jejich motivaci máme za dva roky ty nejlepší zkušenosti. Podařilo se nám vybudovat tým lidí, kteří umí s těmito rodinami pracovat. Byli bychom rádi, kdyby si také další lidé nebáli říci o pomoc. Apeluji na školy a pedagogy, aby pomáhali včas vytipovávat děti před tím, než spadnou do větších problémů,“ vzkázal ředitel střediska vrchlabské a jilemnické Diakonie Světlo Tomáš Hawel.