Levné, zvláště asijské zboží pomohlo k recesi textilního průmyslu, tlačí i na skláře. „Na trhu se objevují velmi levné výrobky zvláště z Asie. Rozdíl oproti naší ceně je veliký, konkurujeme jen kvalitou,“ uvedl před časem Miroslav Macoun, vedoucí provozu společnosti Jablonex Group v Zásadě.
Problémy s odbytem výrobků zaznamenaly velké společnosti zabývající se výrobou foukaných vánočních ozdob. I Jablonex Group již v

listopadu minulého roku ukončil jejich vývoz. „Důvodem je klesající poptávka a celková ztrátovost obchodů,“ konstatoval Lukáš Jankovský, tiskový mluvčí společnosti.Ruku v ruce s dílčími problémy trhu propouštějí sklářské firmy zaměstnance. Více než sto lidí opustilo práci v Jablonex Group, další nezaměstnaní se rekrutují z řad bývalých pracovníků Preciosy. Ta propouštěla například v Turnově nebo v Liberci.„Tradiční výroba se dostala pod veliký tlak, Evropu zaplavují asijské napodobeniny,“ dodala Naďa Dohelská ze společnosti Liglass.

Šichtařová: Zdražování dojde dech, až posílí dolar

Výkyvům celosvětové ekonomiky se neubráníme. Kdyby nebylo globálního zdražování, také by se u nás nezdražovalo. To si myslí ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Podle ní jsme na globální vlivy citliví, protože většinu potravin dovážíme. Není proto nic divného, že se k nám přenáší například problémy s nedostatkem rýže. „Zkrátka záleží na celosvětovém trendu a nemůžeme s tím nic dělat,“ konstatuje ředitelka Next Finance.

Odhady, kdy by se růst cen potravin měl ve světě zastavit, se různí. Některé hovoří o třech a některé dokonce o deseti letech. „Já bych ale v tomhle ohledu byla poněkud optimističtější,“ říká Markéta Šichtařová.„Cena potravin je provázána s kurzem dolaru a s přesuny na finančních trzích. V okamžiku, kdy začne dolar vůči euru posilovat, změní se spousta věcí. Například začne klesat nebo stagnovat cena ropy a komodit, to znamená také potravin.“ Vzhledem k tomu, že by dolar měl začít výrazněji posilovat koncem roku, mohl by současnému zdražování dojít dech už za pár měsíců.

Anketní otázka: Jak podle vás ovlivňuje čínská ekonomika náš trh?
Soňa Havrdová, 41 let, Jablonec n. N.
Hodně moc. Negativně. České firmy upadají a odráží se to na kvalitě zboží.

Dana Fleišerová, 32 let, Praha
Nakupujeme čínské výrobky, jsou finančně výhodnější, ale ne až tak kvalitní.

Adéla Ferencová, 30 let, Jablonec n. N.
Špatně. Lidi chodí radši k Vietnamcům než k našim obchodníkům. Naše obchody upadají.

Tereza Bornová, 18 let, Lučany

Česká republika je zaplavována výrobky z Asie, a tím to vytlačuje české firmy.

Iryna Kostina,17 let, Jablonec n. N.
Velice, určitě na úkor kvality. Čínská ekonomika převálcuje celou Evropu.