Jablonečtí fanoušci vodních sportů si již zvykli. Na přehradě ve Mšeně žije drak. A ne ledajaký. Jizerský. K vidění je pravidelně každou neděli od pěti odpoledne na Slunečních lázních. Slyšet je ho široko daleko, to když se do toho bubeník opře. A mezi posádkami dračích lodí tu proběhlo opět i soutěžní klání. Tentokrát jely na počest toho, kdo tento sport na přehradu přivedl.

Členové TJ Jizerský drak uctili památku zakládajícího člena oddílu Jaroslava Poslta pořádáním sobotních závodů dračích lodí. Závodu se za letního počasí zúčastnilo devět posádek a diváci vytvořili vynikající kulisu.

Závodilo se na trati 200 metrů v kategoriích sportovních a amatérských posádek. Tři posádky, které se účastní závodů dračích lodí alespoň druhým rokem a obecně mají k pádlování blíže, utvořily kategorii sportovní. „Dle prvních rozjížděk dosahovali nejlepších časů dragoni pod názvem Dým Tým Nymburk. Tato posádka také po zásluze ve finále s přehledem porazila náš pořádající oddíl Jizerský drak,“ uvedl Martin Vrba za organizátory závodu.

Třetí příčku obsadila sympatická Stará garda, také domácí posádka. Jizerskému draku po finálové jízdě ještě zbyly poslední síly a podařilo se jim rozhoupat a převrhnout 12,5 metrů dlouhou a 250 kilogramů těžkou dračí loď. Pro všechny to bylo příjemné osvěžení v parném sobotním odpoledni.

V kategorii amatérských posádek se sešlo šest týmů, z nichž nikdo nebyl jasným favoritem. Během čtyř rozjížděk se podle dosažených časů utvořily vždy dvě vyrovnané dvojice a do finálové jízdy o třetí a první místo postoupily vyrovnané dvojice.

Finálovou jízdu o třetí místo v kategorii amatérských posádek lépe zvládla Táhla Netáhla před Sportbarem Las Vegas. Velké finále nakonec vybojoval Judo Klub Jablonec, který strhujícím finišem porazil Barbars Riders alias Motorkáře. Barbars Riders byli milým překvapením této kategorie. Páté místo obsadili Čurlaci. „Na šestém místě se umístili Laird, které věříme atmosféra závodů nadchla a zúčastní se příštích závodů,“ poznamenal Martin Huk, další domácí závodník a zástupce pořádajícího klubu.

Koho z amatérských závodníků, nebo diváků tento sport zaujal, tak má možnost se ještě letos zúčastnit tréninků oddílu Jizerský drak pravidelně v neděli od 17 hodin, sraz v areálu Sluneční lázně. Více informací také na www.jizerskydrak.cz.

„Chtěli bychom poděkovat všem, kteří se podíleli na organizaci závodu, i týmu Sluneční lázně za poskytnuté zázemí. Hlavně ale závodníkům, kteří bojovali fair play, a Jardovi Posltovi, který tento krásný sport přivedl do Jablonce,“ vzkazují za všechny členy Jizerského draka oba závodníci.

S dračí hlavou na špiči lodě

Dračí loď je dlouhá 12,5 metrů, bez posádky váží kolem 250 kg má tvar otevřené kanoe s dračí hlavou na špici a dračím ocasem na zádi. V sestavě je maximálně 20 v sedě pádlujících závodníků (10 nalevo a 10 napravo) a bubeník, který sedí na špičce čelem k posádce a udává rytmus údery do bubnu a kormidelníkem, stojící na zádi a řídící směr. Zpravidla se jede vždy v sudém počtu, jelikož by lichý počet závodníků mohl vychýlit loď.

Závodí se v drahách na vzdálenosti 250, 500 a 1000 m. Dlouhé tratě na 2000 i více metrů se jezdí na okruhy s otáčkami.

Kategorie se dělí dle věku a pohlaví. Jezdí se i kategorie smíšené, kdy v posádce musí být minimálně osm žen, a zbytek mužů.