Tři stěžejní etapy Václava Havla zpracoval jablonecký medailér Vojtěch Dostál v nové sadě pamětních medailí, kterou k Havlovým nedožitým narozeninám vydala tento týden jablonecká Česká mincovna. Sada vychází ve dvou provedení zlatém a stříbrném. Část výtěžku poputuje tradičně na projekty Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, se kterou Mincovna dlouhodobě spolupracuje.

„To, že mě Česká mincovna oslovila, pro mne bylo velkou výzvou a výtvarné řešení medailí se mi stalo velkou radostí. Tři polohy osobnosti Václava Havla jsem vyjádřil mírnými nuancemi modelace tváře, vlasů a detailů," uvádí autor medaile a pedagog na jablonecké uměleckoprůmyslové škole Vojtěch Dostál.

Tři medaile tři portréty, každý z nich je trochu jiný. Zatímco brýle na čtení podtrhují umělcův filozofický nadhled, rozevláté vlasy značí disidentovu neochotu podřídit se totalitě. Prezident je sice navenek spoután kravatou a formálním sestřihem, ale živý pohled prozrazuje, že se uvnitř nezměnil. „Byla bych ráda, kdyby pamětní medaile s portrétem prezidenta Václava Havla měla v budoucnu stejnou hodnotu, jako portréty jiných státníků a jako i jeho odkaz," přeje si Dagmar Havlová.

„Spoluprací s Nadací VIZE 97 udržujeme odkaz prezidenta a státníka Václava Havla v povědomí veřejnosti. Zájem o medaile nás ujišťuje v tom, že je tento odkaz stále živý. Emise z roku 2012, kdy jsme vydali pamětní medaile k uctění památky Václava Havla, byla bez nadsázky zatím nejúspěšnějším počinem Mincovny v tomto desetiletí," uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny.

Pamětní medaile z roku 2012 jsou beznadějně vyprodány a jejich hodnota za čtyři roky vzrostla až o 80 procent. Na numizmatickém trhu se obchodují za zhruba 45 000 korun, emisní cena byla přitom nastavena na 25 000.