Zvláště v kritickém stavu jsou střešní krovy, které jsou napadené dřevomorkou. „Vedení ústavu se na nás obrátilo s tím, že by chtělo střechu opravit. Prvotní náklady vyčíslili na 8 milionů korun, ale když jsme se tam jeli podívat, tak si troufám říct, že 20 milionů by nestačilo," říká radní pro ekonomiku Marek Pieter.

Podle Kadlecové tak připadá jako jedna z variant možnost postavit dva nové bezbariérové domečky podobné těm, které se na začátku roku zprovoznily v ústavu sociální péče v Hodkovicích. „Máme v Raspenavě pozemek asi kilometr od stávajícího místa, tam by se eventuálně mohlo začít stavět na zelené louce," říká Kadlecová.

Podle ředitele Domova Pavla Chrousta je to ale vše otázkou dalších jednání. „Variant je víc, od novostavby až po to, že se střecha opraví. Je to zatím všechno otevřené, hodně záleží na množství peněz." Kromě střechy by Domov potřeboval i větší pokoje pro klienty. Stávající jsou podle současných hygienických norem příliš malé a neposkytují tolik komfortu.

„Už jsme začali na ministerstvu projednávat možnost dalšího kola transformace sociálních ústavů. Kromě Raspenavy jde o domov v Semilech a v Jablonci nad Nisou," dodává Kadlecová.