Centrální klub seniorů, které v centru Liberce provozuje středisko Kontakt, je otevřený od pondělí do pátku.

Jeho činnost teď ocenila Nadace Charty 77. V soutěži o nejlepší seniorský klub v republice získal liberecký Kontakt druhé místo.

Porota pozitivně hodnotila nejen centrální klub, ale také to, že Kontakt poskytuje prostory pro sdružování drobných skupinek seniorů v sedmnácti menších klubech. Takto se scházejí třeba hráči pétanque nebo výletníci.

Kontakt pro starší lidi pořádá také řadu akcí nebo výukových kurzů. Senioři se učí pracovat s počítačem, ubránit se útočníkům nebo břišní tance. V létě zase jezdí na tematické letní tábory.

„Ocenění si moc vážíme, není to jen ocenění pro nás, ale také pro naše aktivní seniory," uvedl ředitel střediska Kontakt, Michael Dufek. Součástí výhry byla i finanční odměna. „O jejím využití se poradím s Radou starších, kde zasedají senioři z jednotlivých klubů," dodal Dufek. Peníze by ale měly jít na další aktivity.

USPĚLI I KARDIACI

Komunitní středisko nebylo jediné, kterého si porotci všimli. Čestné uznání za výjimečné aktivity udělili i dalšímu místnímu klubu, TJ Kardio Liberec. Spolek s šestatřicetiletou historií sdružuje lidi se srdečními, cévními i dalšími onemocněními. Téměř dvě stovky členů tu v různých oddílech plavou, posilují, jezdí na kole nebo střílejí z luku.

Soutěž o nejlepšího aktivního seniora a o nejlepší seniorský klub letos Nadace Charty 77 vyhlašovala už počtvrté a vybírala ze 129 nominovaných. „Porota to neměla lehké. Každý z nominovaných by si ocenění zasloužil," uvedla ředitelka nadace Božena Jirků.

Nejlepší seniorský klub v republice mají v Rožnově pod Radhoštěm. Liberecký kontakt se o druhé místo dělí ještě s klubem ze severočeských Loun.