Jablonečané, do toho! Pouhých 27 hlasů měl ve středu dopoledne na svém kontě dub ze Zásady, jeden z dvanácti finalistů celorepublikové ankety Strom roku 2016.

Přitom vedoucí strom dub na návsi v Borovanech, zástupce Jihočeského kraje již posbíral 327 hlasů. Před „naším" dubem je dalších pět stromů.

SMS I STARÉ MOBILY

Anketu rozhodují hlasy veřejnosti, které lze zadávat dle informací na webu stromroku.cz. Nejčastější variantou je zaslání DMS podle vzoru na webových stránkách.

Výrazně může promluvit do hlasování odevzdání starého mobilu. „Za každý recyklovaný mobil totiž vybraný strom získá 20 hlasů," vysvětlila Adéla Mráčková, tisková mluvčí Nadace Partnerství, která anketu Strom roku organizuje.

. Starý mobil mohou zájemci donést na sběrné místo systému ASEKOL. Jedno takové se nachází na Úřadu městyse Zásada.

„Budeme rádi i za podporu nejenom ze Zásady. A tak sbírejte vysloužilé mobilní telefony a kontaktujte náš úřad, dohodneme se na svozu," vyzvala Andrea Princová, starostka Zásady.

Další možností je sbírat hlasy na zpoplatněné hlasovací archy, které umožňují zapojit do ankety větší množství lidí. Cena jednoho archu je 60 koruna vejde se na něj 20 podpisů. Hlasovací archy je možné od 15. června objednat na stromroku.cz nebo získat na Úřadu městyse Zásada.

„Pokud nebudete chtít zřizovat vlastní arch a shromažďovat dvacet podpisů, zastavte se na úřadě v Zásadě a podpořte alespoň svým podpisem jeden z archů, které jsou zde dostupné na. Za každý platný podpis obdrží náš dub jeden hlas," vysvětlila Andrea Princová.

LONI TATOBITY

V roce 2015 se 650 let stará lípa z Tatobit umístila na první místě celorepublikové soutěže. Příběh lípy, kterou v 50. letech minulého století rozlomila bouře a v současnosti představuje pouze poloviční velikost stromu, zaujal téměř 11 tisíc lidí. V Evropě se stala druhým nejkrásnějším stromem roku hned za maďarským dubem z Bátaszéku, který získal 72653 hlasů. Na třetí pozici se umístila hrušeň z Bošáci Zábudišové na Slovensku s 29114 hlasy. Více informací si můžete přečíst na webu ankety.

Hlasování v anketě Strom roku 2016 potrvá až do 10. října a slavnostní vyhlášení výsledků ankety se uskuteční 20. října u příležitosti Dne stromů.