Přítomní v otázkách Miloše Zemana rozhodně nešetřili. Chtěli znát jeho názor na možnou budoucnost státu, ale také vysvětlení, proč k některým chybám došlo a proč se jich, ještě jako aktivní politik, dopustil.

„Jsem zastánce toho, že je lepší méně před volbami slibovat, ale o to více pak splnit,“ konstatoval Zeman. Ostře se hned v příkladu pustil do svého bývalého stranického kolegy Bohuslava Sobotky. „Řekl, že předvolební sliby nebyly zasazeny do reálného kontextu.“

Trnem v oku jsou mu také neúměrné výdaje na předvolební kampaně. „Jsem idealista, obrovské peníze neznamenají volební úspěch, výsledek může být i kontraproduk­tivní,“ prohlásil.

V jeho případě se tedy zřejmě nedočkáme pompézních akcí. „Pokud by existovala přímá úměrnost mezi náklady a volebním výsledkem, pak by díky množství obřích bilboardů musela být Olga Zubová v europarlamentu. Totéž platí o Myslím to upřímně,“ míní Zeman.

Podnikatel a jablonecký zastupitel Pavel Šourek konstatoval, že zákony jsou tak neprůhledné, že berou lidem chuť do podnikání. Podle Zemana je nutné, aby pozměňovací návrhy nepředkládal jen jedinec a každý z návrhů aby prošel odborným výborem.

Většina novel je podle něj takzvaná poslanecká nebo lidová tvořivost. „Co je to velbloud? To je kůň, který prošel parlamentem. Obohacen o přílepky a nesmyslné vzájemně si odporující návrhy,“ glosoval téma politik.

Jakou pomoc by mohli čekat podnikatelé z bižuterního a sklářského průmyslu? Pomoc ano, ale pouze těm, kteří už něco nedokázali. „Špatný a neschopný management, který neumí řídit podnik, to je alfa a omega,“ konstatoval.

„Václav Klaus a Miloš Zeman přijdou do pekla. Uznejte, že je to krásný začátek. Jako první předstoupí před ďábla sedícího na trůně Václav Klaus. Po boku ďáblova trůnu se objeví hnusná babice. Neupravené vlasy, no prostě nechutný zjev. A ďábel říká: Václave Klausi, máš mnoho, mnoho hříchů. A za své hříchy jsi odsouzen k tomu, abys po celou dobu svého nekonečného pobytu v pekle kopuloval s touto babicí. Babice popadne Klause, jak říkají Slováci, pod pazuchu a zmizí s ním v hlubinách pekla. Jako druhý předstoupím před ďábla já. Vedle ďáblova trůnu se zjeví Claudia Schifferová. A ďábel říká: Claudie Schifferová, máš mnoho, mnoho hříchů.“ Tímto vtipem Miloš Zeman ukončil oficiální část úterní diskuse s jabloneckými podnikateli v restauraci hotelu Petřín. Řadu přítomných, kteří přišli mimo jiné i kvůli jeho replikám, nezklamal.