Skoro se tomu až nechce věřit, ale je to pravda. Zatímco za tramvajovou jízdenku z Jablonce do Liberce dáte dvacet korun, za stejnou trasu strávenou ve vlaku Českých drah zaplatíte pouhou korunu. Zbláznil se snad celý svět?

Ne. Symbolická cena jedné koruny platila pouze v úterý 21. září a dráhy ji zavedly, aby přivedly na regionální spoje nové zákazníky.

Cena platí na cestu tam i zpátky

„Chceme touto cestou upozornit lidi na možnosti přepravy regionální železnicí,“ popsal dopravní specialista Českých drah Jindřich Berounský. „Také nám jde o propagaci nové zastávky Jablonec – Centrum, která se ale pomalu začíná plnit.“

Vlak z Liberce do Jablonce staví pouze ve Vratislavicích nad Nisou a v Rochlici, jinak jede přímo. Podle Berounského denně přepraví v obou směrech až 2000 lidí. Jízda dlouhá 12 kilometrů normálně stojí 23 korun, zpáteční pak téměř dvojnásobek.

Poslední vlak z Liberce odjíždí směrem na Jablonec ve 23.15. V opačném směru pak ve 22.06, lidé ale mohou lepší cenu využít ještě ve středu. Korunu totiž zaplatíte za zpáteční jízdenku, která platí až do středeční půlnoci.

Akci Českých drah v úterý využil například patnáctiletý Dominik z Jablonce, který denně dojíždí do libereckých Kateřinek. „Nestihli jsme si zařídit předplacenou kartu, tak se zatím dopravuji na lístky,“ vysvětluje učeň. Sice musel vstávat o dvacet minut dříve, aby mu spoje navazovaly, ale nelituje.

„Ušetřený rozdíl za jízdné jsem s mamčiným svolením proměnil za větší sladkou svačinu,“ směje se chlapec.

Nabídky cestování za korunu využily během úterý desítky lidí. Linka z Liberce do Jablonce má největší konkurenci v tramvajových linkách Dopravního podniku města Liberce, které odjíždějí co čtvrthodinu.

Cestovali jste mezi Jabloncem a Libercem za korunu?