O dvanáct metrů má snad do jara vyrůst problematický komín kotelny v ulici Mechová v Jablonci.

I když byl komín v Mechové ulici postaven podle projektu, za nepříznivých povětrnostních podmínek obtěžuje oblak páry a spalin obyvatele horních pater nedalekých panelových domů. „Prodloužení komína o dalších dvanáct metrů přijde Jabloneckou energetickou zhruba na dva miliony korun," sdělil ředitel společnosti Petr Roubíček.

Po prodloužení bude mít komín 38 metrů. „Dostaneme se nad úroveň domu Mechová 8, dokonce nad úroveň toho domečku pro výtahovou šachtu, takže by to ta poslední patra už nemělo obtěžovat. Máme tam i technickou přípravu na dodatečný ventilátor, který by měl úsťovou rychlost spalin zvýšit natolik, že by to mělo vystřelit ještě o dalších pět až osm metrů výš," uvedl ředitel.

Projekt původní výšky komínu byl přitom podle úředníků v pořádku. Původní projekt byl ovšem z hlediska potřebných podmínek v pořádku.

„Stavebnímu úřadu byly předloženy všechny zákonem předepsané podklady včetně souhlasu dotčených orgánů a v polovině loňského roku neměl stavební úřad důvod stavbu nepovolit," vysvětlila Ivana Řimnáčová, vedoucí odboru stavebního a životního prostředí na letošním setkání s občany ve Mšeně.

Kotelna v Mechové byla vybudována v první etapě obnovy teplárenské sítě v Jablonci, která přišla na 95 milionů korun. V listopadu byla dokončena druhá etapa za 137 milionů korun. Postaveno bylo dohromady 21 kotelen, na které se napojilo čtyři tisíce jabloneckých domácností a zhruba sedmdesát institucí, jako jsou úřady či školy nebo například plavecký bazén. Žádná další kotelna už ale takové problémy jako ta v Mechové neměla.