Častý argument odpůrců je, že časový posun mnoha lidem působí zdravotní potíže. Mezi nepříznivé následky letního času podle těchto kritiků patří i zvýšené množství dopravních nehod ve dnech po přechodu na letní čas či zpět a podobně.

Přechod na standardní pásmový čas také způsobuje absurdní situace, kdy konkrétní událost může podle časových údajů vypadat, že skončila dříve než začala.

Naše vox populi

Ilustrační foto.Zdroj: DENÍKTomáš Pfajfr, Jablonec:
„Změnu času bych zrušil. Než si zvyknu na vstávání v posunutý čas, tak už se zase posouvá zpět.“

Lenka Petráčková, Liberec:
„Je to absolutní pakárna! Nechala bych letní čas cely rok. Kdyby to měl někdo ve volebním programu, určitě vyhraje.“

Tereza Hujerová, Smržovka:
„Já jsem v poho, je mi to jedno. Celej rok bez ohledu na druh času spím, když potřebuju."

Ivana Gaalová, Jablonec, zdravotní sestra:
"A já jsem sova, takže mi vyhovuje změna na zimní čas… ale jen kvůli rannímu pozdějšímu vstávání… Myslím si, že je blbost měnit čas, ale jinak mi to je úplně fuk!“

Jaroslav Ducháč, Jablonec, dřevorubec:
"Já změnu času vítám, jelikož jsem na denním světle závislý, je to pro mě super. Teď je tma ještě v sedm, takže musím jezdit později do práce, vstávám ale pořád ve stejnou dobu, takže hodinu pak zbytečné sedím doma nad kafem, takhle zase pojedu do práce v normální čas."

Radana Schaeferová, Jablonec, manažer kultury:
"Je to úplně v pohodě. Žádný rušení přechodů na letní a zimní čas, ani nápad. Pro mne je to výborný :-) I děti se přirozeně budí na jaře dřív, ideálně se pak čas posune a večer je za odměnu dlouho světlo. Na podzim je posunutí vstávání naopak a přispat si déle je taky příjemný…"

Štěpán Chroustovský, Jablonec, cyklotým Skládačky:
"Vůbec mi to nevadí… Zvláštní že někomu jo. Co by měli říkat třeba tenisté, kteří pořád někde lítají. Ale jinak je to nesmysl. Někteří lidé s tím mají problémy, ale nemyslím si, že se kolem toho musí dělat takový cirkus. Pak jsou o hodinu déle v hospodách nebo u TV a taky nic neříkají."

Co říká průzkum

Jen 17 % Čechů má změnu času v oblibě. Ostatním vadí zejména přechod ze zimního času na letní. U nadpoloviční většiny (55 %) respondentů má změna navíc i špatný vliv na docházení na schůzky. Téměř dvě třetiny respondentů se i proto shodují na úplném zrušení každoročního hodinového posunu. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research.

Změna času v České republice moc zastánců nemá. „Ano, vadí mi“ odpověděly dvě pětiny respondentů. Populární je jen zejména mezi mladými s věkem od 18 - 24 let. Největší problém vzniká zejména při přechodu ze zimního času na letní, který často lidem naruší nejen celou neděli, to třetině respondentů, ale i několik následujících dní (39 %). Posunem trpí výrazně častěji ženy než muži, celých 34 % zástupců mužského pohlaví totiž změnu vůbec nezaznamená.

Změna času z takzvaného letního na zimní proběhne už tento víkend, tradičně v noci ze soboty na neděli 29. října. Hodiny se posunou ze tří na dvě!

Lenka Klimentová, šéfredaktorka Jabloneckého deníku.
Mejdan se dělá vždy na podzim

„Téměř dvě třetiny dotázaných (64 %) se shodují na zrušení změny času. Převažuje totiž názor, že v Česku je přecházení z letního času na zimní a naopak k ničemu,“ říká Kamil Kunc z agentury provádějící výzkum. Za tímto názorem si stojí zejména lidi nad 45 let, kde stejně odpovídá přes tři čtvrtiny dotázaných, naopak mladí pod 34 let s nimi tolik názor nesdílí.

Elektronika reaguje

Ivana Bernáthová-Makri, Liberec: „Vadí mi jen to, že musím přetáčet kuchyňské hodiny. Počítač a telefon to naštěstí zvládnou samy.“ O přicházející změně času se 69 % Čechů dozvídá nejčastěji z médií.

A co věžní hodiny? Jen dvoje v Jablonci jsou řízeny elektronicky a stroj v kostele na Horním náměstí a ve Mšeně reaguje na satelitní signál. „Někam musím už v pátek, protože v sobotu neúřadují, třeba pojišťovna nebo knihovna,“ uvedl hodinář Miloš Zikmund. A jak to vypadá se podívejte na videu.

Státní zámek Zákupy na Českolipsku. Snímek je ze 14. září.
Hrady a zámky v kraji hlásí: Zavíráme. Zákupy chystají prohlídky pro opozdilce