Nový postup při nasazování botiček v Jablonci nad Nisou vstoupí v platnost od 1. července. „Pokuta vybíraná jedním strážníkem městské policie a jedním pracovníkem technických služeb bude dvousložková,“ uvedla mluvčí radnice Veronika Krausová.
Ušetří tím výjezd jednoho strážníka. Doposud platili provinilci pouze pokutu, nyní zaplatí i manipulační poplatek technickým službám. „Výše pokuty a poplatku ještě není pevně stanovená a projednávat ji budou v květnu zastupitelé,“ dodala Krausová.
Proč s botičkou a pro pokutu za ní vyrazí právě Technické služby? „Výběrové řízení zatím nebylo, oni se nabídli,“ vysvětlila mluvčí radnice.
„Pojem dvousložková pokuta neexistuje a je dokonce v rozporu se zákonem,“ konstatoval policista Jaroslav Jeřábek, vedoucí Dopravního inspektorátu. Legislativa zná pou〜ze pojem pokuta či bloková pokuta a ta je jenom jedna. „Dvousložková sankce je nesmysl.“ Strůjci jablonecké novinky si zřejmě popletli pojmy.
Podle Krausové nechce radnice na hříšnících vydělávat, ale motivovat je, aby správně parkovali či zaplatili v automatech. Pokuta by měla být od nuly do tří set korun, manipulační poplatek tři sta korun. Ten, jak vysvětlila mluvčí radnice, nepůjde do kasy technickým službám, ale na režii. „Neexistuje paralela s Libercem, kde si najali soukromou firmu,“ zdůraznila.
Diskuse o dvousložkové pokutě se rozproudila na čtvrtečním jednání rady města. Kdo ji začal se nedá podle Krausové zjistit. „Jde o politickou věc vedení města. O podmínkách se bude jednat,“ dodala.