S kamarádem Janem Mártonem, se kterým po čase založili společnost Nature Systems, dali hlavy dohromady a vznikl první architektonický návrh pasivního domu z přírodních materiálů.
Na okraji Jablonce, v podstatě na hranici lesa, dnes stojí dům se zatravněnou střechou a úchvatnou zahradou. Obložený z části dřevem, další části tvoří bílá omítka. Zateplený je recyklovaným papírem a slámou. „Původně jsme si chtěli podobný pasivní dům koupit. Když jsme si ale spočítali, kolik by stál a kolik bychom ještě zaplatili za úpravy,“ rozhodli jsme se stavět,“ popsal Petr Klápště, sám absolvent Fakulty architektury ČVUT.
Nejprve museli ale najít pozemek. Objevili ho v části Jablonce, kde Petr bydlel dříve. Mírný jižní svah je možná nejteplejším místem v podhorském městě. Na jaře kolem leží sníh, ale tady už vykukuje tráva.
Začali z gruntu. Dům nestojí na desce, jak je zvykem, ale vystupuje z terénu na pilotech, které tvoří vyřazené sloupy elektrického vedení. Zbytek stavby je ve své podstatě jen dřevo, hlína, sláma a papír. Dům stavěli z velké části svépomocí cirka čtyři roky. Dřevo na stavbu přivezli z kopce, kam se dnes dívají z verandy domu.
Dům je zateplen balíky slámy, přes které je vápenná omítka. Vytápění a teplou vodu řeší fotovoltaická elektrárna a krb na dřevo spolu s tisícilitrovou akumulační nádrží. „Přes zimu protopíme maximálně tři kubíky dřeva,“ přiblížil mladý architekt. Pro jistotu má rodina v záloze ještě elektrickou patronu v akumulační nádrži. „Ale tipnu, že běžela za těch šest let co tu bydlíme, tak sedm hodin.“
Netypický dům uhranul kamarády rodiny Klápšťových, a tak v sousedství vyrostl další pasivní dům z přírodních materiálů.
S architektem Janem Mártonem oba dále spolupracují, navrhují kompletní pasivní domy i s realizací zahrad a svým domem rádi provedou. Aby případní zájemci viděli, že je možné stavět z materiálů, které vidíte běžně kolem sebe. A že je taková stavba stejně, ba někdy i více, kvalitní než standardní dům.