Základní škola Pelechovská v Železném Brodě vstoupila do projektu nadace Partnerství s názvem Škola pro udržitelný život. „Naše škola se zapojila do ekologického projektu zaměřeného na třídění a recyklaci odpadů. V první fázi zjišťujeme formou dotazníků přístup obyvatel k třídění,“ uvedla Hana Kopecká, učitelka a koordinátorka projektu na škole.
Děti z vyšších ročníků obcházejí domácnosti ve městě a přilehlých obcích a dávají obyvatelům lehké otázky k odpadům. Celkem navštíví přibližně dva a půl tisíce domácností. „V současnosti máme asi dvacet dobrovolných dvojic, ale stále se hlásí další,“ řekla Kopecká. Děti obcházejí domácnosti po škole, ve volném čase. „Dělám to rád, snad trochu pomůžeme,“ řekl Štěpán Urban, jeden z dobrovolníků.
Výsledky celoplošného výzkumu chtějí prezentovat vedení města. „To je skvělá myšlenka, maximálně ji podpoříme,“ uvedl Václav Horáček, starosta Železného Brodu. Škola plánuje ve spolupráci s úřadem i seriál debat na téma recyklací, výrobu předmětů z vybraného odpadu, kalendář se stejnou tématikou nebo instruktážní DVD.
Škola se chce zapojením do projektu otevřít veřejnosti. „Do budoucna chceme školu profilovat směrem k ekologii,“ dodala Kopecká.
Školáci chtějí recyklovat i ve škole. Na základě dílčích výsledků požádají na konci října o granty, které by měli získat začátkem prosince.