„Pro tuto variantu jsem se rozhodl na základě zápalu pro zelenou energii. A záměr musel být výhodný pro domácnost,“ uvedl Josef Pech. Podle jeho slov ho potěšilo naprosto profesionální jednání pracovníků Státního fondu životního prostředí, pobočka Liberec, kteří doladili žádost o dotaci. „Podobně profesionální přístup jsem již dlouho u úředníků nezažil,“ dodal Pech.
V poslední době se občané mohou z médií dozvědět, že nová elektrárna využívající sluneční energii postavená v Česku je zrovna ta největší, aby za dva tři měsíce dorazila zpráva o ještě větší. „Bohužel, lidé z toho pak mají pocit, že k pořízení takové elektrárny nemají dostatek prostředků. Ale málokdo ví, že je jednoduchá, bez nároků na údržbu nebo znalosti,“ uvedl Jaromír Bednář za firmu, která elektrárnu panu Pechovi instalovala. Podle jeho slov je každý jednotlivec, který projeví zájem o sluneční energii, ukazatelem ostatním.
Výhodou sluneční elektrárny je naprosto čistá výroba energie a nehlučný a bezobslužný provoz, dlouhá životnost, kdy výrobci garantují minimálně 80% výkon po 25 letech provozu, a odolnost proti povětrnosti. Vysokou pořizovací hodnotu lze srazit i pro soukromé osoby státní dotací, která činí až 50 % celkové ceny projektu.
V takovém případě se návratnost vložených prostředků odhaduje na sedm let, bez dotace na dvojnásobek.
Na nevýhody narazí zájemce při zdlouhavém procesu při povolování připojení k distribuční síti nebo relativně vysokou cenu. „Mezi další nevýhody bych připočítal například potřebu velké plochy na větší výkon, někomu může vadit i esteticky,“ řekl Jindřich Šimon za dodavatele projektu.
Sluneční energie nemůže nahradit atomové a jiné elektrárny. Rozšířením fotovoltaických elektráren ale lze výstavbu velkých podniků oddálit. V dnešní době to může znamenat pokrok v bezpečnosti, výkonnosti a účinnosti například atomových bloků.
Pokud má lidstvo stavět další elektrárny, tak ty nejmodernější. To by si měli uvědomit zvláště politici.