Až do neděle se museli lidé v některých oblastech Jablonecka obejít bez dodávky elektrického proudu. Zbylé lokální výpadky řešili energetici ještě v pondělí. „Veškeré poruchy z kalamity, které byly na severu Čech nahlášeny do nedělního večera, jsou již odstraněny,“ konstatoval včera před polednem mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp.

Tři dny trval kalamitní stav

Kalamitní stav vyhlásili energetici na Jablonecku bezprostředně poté, co se bouře prohnala Jabloncem, konkrétně krátce po čtvrteční osmnácté hodině.
Poruchy na vedení vysokého a nízkého napětí vznikly následkem větru, bouřky a stromů spadaných do vedení.

Například v Tanvaldě měli s výpadkem proudu problémy celý víkend. „V části Šumburk nešel proud až do neděle. Zbylé lokality se naštěstí potýkaly jen s krátkodobým výpadkem,“ konstatoval starosta Tanvaldu Petr Polák.

Problémy měla většina obcí

Velkou část pátečního dne nešel proud ani v Desné, výjimkou bylo centrum města. „Nejhorší situace panovala v Desné II, Desné III a na Černé Říčce, kde nešel proud celou čtvrteční noc a ještě v pátek,“ uvedl starosta Desné Marek Pieter.

Situace byla podle něj o to komplikovanější, že sami energetici nedokázali říci, kdy bude dodávka proudu v konkrétních lokalitách obnovena. „Je to pochopitelné, poruch bylo hrozně moc. Sami jsme ale energetiky neustále bombardovali, protože jsme chtěli lidem zajistit alespoň informace,“ poznamenal Marek Pieter.

Stejné problémy měla celá řada dalších obcí. Ještě v pátek měly s výpadky proudu problémy na Malé Skále, v Plavech, Albrechticích či ve Zlaté Olešnici. Bezprostředně po čtvrteční bouři nasadila Skupina ČEZ do terénu maximální počty pracovníků, kteří začali odstraňovat poruchy. Těch bylo ale obrovské množství, práci navíc energetikům ztěžoval podmáčený terén.

Zhruba polovinu hlášených poruch energetici odstranili ještě během čtvrteční noci, v dalších dnech ale přicházela další hlášení o poruchách způsobených bouří.

Všechny poruchy na vysokém napětí byly odstraněny k sobotní dvacáté hodině. V té době ale ještě energetiky čekalo prověření devíti set hlášení poruch na nízkém napětí v devadesáti oblastech Jablonecka a Liberecka. V terénu byl v sobotu večer stále maximální možný počet pracovníků ČEZ.

„K nedělní šestnácté hodině už byly veškeré vymezené poruchy pouze lokálního charakteru, týkaly se tedy částí obcí, jednotlivých ulic, samostatných domů či chalup, případně zahrádkářských kolonií a osad,“ podotkl Ota Schnepp.

Kalamitní stav odvolali v neděli večer

V neděli ve 21.30 už na Liberecku a Jablonecku zbývalo energetikům odstranit pouze třicítku lokálních poruch. V této době už také energetici odvolali kalamitní stav ve všech severočeských okresech vyjma Semil.

V pondělí před polednem už byly veškeré poruchy z kalamity, nahlášené do nedělního večera, odstraněny. „Objevilo se ještě patnáct nově hlášených poruch, u nichž se prověřovalo, jestli souvisejí s kalamitou. Šlo o případy z okolí Liberce a Jablonce nad Nisou, kde se lidé vrátili domů z cest či si vyjeli na chalupu a zjistili, že nemají proud,“ poznamenal Ota Schnepp.

Čtvrteční bouře překvapila i pamětníky

Podle starosty Desné Marka Pietera byla čtvrteční bouře tak výjimečná, že překvapila i pamětníky. „Mnozí říkají, že takový průběh bouře nepamatují,“ podotkl desenský starosta.

„Chytlo nás to s přítelkyní v autě, když jsme odjížděli od jablonecké přehrady. Ujeli jsme jen asi kilometr a museli jsme zastavit u krajnice, stejně jako spousta dalších aut. Nebylo vidět na krok a vzduchem létal písek i menší kameny. Při cestě nám dokonce vítr doslova přivál do cesty cyklistku,“ líčí pětadvacetiletý Jan z Liberce.

Bezprostředně po začátku bouře vyjeli k prvním zásahům krajští hasiči. Jen během několika prvních minut přijalo operační středisko jabloneckých profesionálů požadavek na třicet výjezdů. Z oblastí Libereckého kraje odneslo čtvrteční bouři nejvíce právě Jablonecko. Ke čtvrteční 21. hodině už na území okresu zasahovali hasiči u stovky událostí.