„V týmech jsme se účastnili projektů připravených pro výuku do škol, absolvovali trénink na trenažérech a zajímavé besedy s přímými účastníky amerického kosmického výzkumu,“ uvedla profesorka, která vyučuje fyziku a matematiku na libereckém gymnáziu Na Bojišti, pro něž zároveň získala od společnosti Honeywell čtyři nové počítače.
Programu se zúčastnilo celkem 265 učitelů matematiky a přírodních věd z 21 zemí světa. Podmínkou výběrového řízení bylo vypracování eseje v angličtině na téma, jak může učitel přírodovědných předmětů pomoci řešit situaci, kdy neustále ubývá zájemců o studium technických oborů.
„Celý program byl velice přínosný. Je toho opravdu hodně, čím teď mohu své studenty zaujmout, čím mohu zpestřit výuku. Máme do všech detailů připravené náměty. Bohužel, velkou překážkou je nedostatek peněz ve školství,“ konstatovala Vladimíra Erhartová.
Kromě inspirace, nasbíraných zkušeností i znalostí, přinesl pobyt v US Space and Rocket Center v Huntsvillu v Alabamě také hodně zábavy.
„Výcvik byl výjimečným zážitkem. Na simulátorech jsme si vyzkoušeli například volný pád, který přinesl úžasný pocit volnosti. Dále přetížení, jenž mi napravilo zablokovanou páteř. Vrcholem byl trenažér, který simuluje chůzi po Měsíci. Na Zemi nesnáším běh, ale na Měsíci bych běhala pořád,“ řekla.
„Tím nejsilnějším zážitkem bylo upřímné ocenění naší práce jako učitelů, kterého se nám tam vrchovatě dostalo,“ dodala na závěr Vladimíra Erhartová.