Sedm a půl miliónu korun vynaložilo město Železný Brod ke koupi areálu bývalé továrny Exatherm. Ta leží ve středu města v blízkosti řeky a stávajícího autobusového nádraží.

„Báli jsme se, aby v objektu nevznikly nějaké velkosklady. Přece jen stojí ve středu města a lidem by se to moc nelíbilo,“ uvedl Václav Horáček, starosta Železného Brodu. „Představou je, že založíme anketu o tom, co s objektem dále. Zatím máme dvě varianty, jsme však otevřeni i návrhům obyvatel,“ sdělil těsně po koupi Horáček.

Anketa je již od minulého týdne na webu města. Podle vyjádření města je areál nejkrásnější a jediný dostupný prostor, které by mohl mít do budoucna velké využití. Město však nechce rozhodovat od stolu, a tak se se žádostí o spolupráci obrátilo na obyvatele.

Zájemcům město nabízí tři varianty. Buď budovy zbourat a postupně vytvořit klidovou zónu s parkem nebo nechat hlavní budovu a pokusit se jí přestavět na společenský, hudební nebo taneční sál.

Třetí možností je aktivní vstup do diskuse. Každý člověk má možnost představit svou vizi využití areálu.

Dobrá koupě?

Podle starosty se koupě areálu vyplatila. „Město je v údolí, nemá se kam rozpínat. Areál nabízí strategický pozemek pro budoucí generace,“ dodal.

Koupi areálu provázela nedorozumění. O objekty ještě před městem projevila zájem firma Detesk, která tam plánovala přesunutí lehkých montáží a dřevovýroby. „Mrzí mne, že se město angažovalo proti našemu záměru. Když jsem zjistil, čeho se město bojí, vysvětloval jsem, co s objekty zamýšlím,“ sdělil Ivan Kalousek, majitel firmy a zároveň městský zastupitel.

Proti tomuto tvrzení se vedení města ohradilo. „Když zastupitelstvo poprvé jednalo o koupi, byl přítomen i pan Kalousek a ani slovem se nezmínil, že má o areál zájem a zastupitelstvo tuto informaci nemělo,“ doplnil Horáček.

Ekologická zátěž

Budovy jsou poznamenány ekologickou zátěží. Na dílnách se totiž pracovalo se rtutí, která se dostala do zdí a podlah. Zatím není přesně vyčísleno, kolik bude sanace stát. „Ale předpokládáme, že by se v případě bourání těch menších budov jednalo tak o milión korun. To je za demolici a uskladnění kontaminované suti na skládce,“ uvedl starosta.

Největší ekologickou zátěž nesou menší budovy v zadním traktu areálu. „Tam je té rtuti nejvíc, budovy jsou zralé k demolici,“ doplnil Kalousek.

Město hospodaří v černých číslech, i proto se rozhodlo areál koupit. Ten se prodával několik let.

Přibližně před dvěma lety o objekty projevila zájem developerská firma. Tehdy se vedení města záměr přestavby na obchodní centrum líbil. Projekt však zkrachoval a areál byl dál v nabídce realitní kanceláře.