Exekuce dávek sociální podpory? V Chomutově realita, na Jablonecku se přímo této proceduře neplatiči prozatím vyhýbají.
Radnice tří největších měst Jablonecka o podobném kroku nanejvýš přemýšlejí. „Osobně o tom uvažuji. Veliká část neplatičů se totiž skládá z nepřizpůsobivých obyvatel. Vnímám to jako určitý způsob, jak je přesvědčit, že platit je správné,“ uvedl Petr Polák, starosta Tanvaldu.

Pohledávky za tanvaldskou radnicí vzrostly na konci loňského roku na tři a tři čtvrtě milionu korun. „Veškeré pohledávky řeší radnice sama. Obyvatelé dluží nejvíce za komunální odpad a nezaplacené pokuty z dopravy,“ vysvětlil Richard Seidel, tajemník MěÚ Tanvald. Tyto dvě skupiny pohledávek činí téměř tři miliony korun.

„Nejsložitěji se vymáhají malé částky, dílem proto, že jich je mnoho,“ dodal tajemník. Dluhy za nájemné a služby nejsou na tanvaldské radnici dramatické, protože většinu bytů spravuje městská bytová společnost Tabys, která si pohledávky řeší sama.

V Železném Brodě se míra pohledávek vyšplhala podle finančního odboru radnice na dva a tři čtvrtě milionu korun. „Nejvíce nás trápí placení nájemného a služeb. Některé případy končí u soudu, v minulosti jsme i vystěhovávali. O exekuci sociálních dávek ale zatím určitě neuvažujeme,“ upřesnil Václav Horáček, starosta Železného Brodu. Exekucemi ve městě řeší jen dluhy vzešlé z odpadového hospodářství, a to jen v krajním případě.

O exekuci dávek neuvažují ani v samotném Jablonci. „O takovém postupu proti neplatičům jsme ani nediskutovali,“ potvrdil místostarosta Petr Vobořil. Právní oddělení jablonecké radnice v současné době řeší pohledávky v přibližné výši kolem čtyřiceti milionů korun.

Před rokem se Deník zabýval případem rodiny, která na nájemném dlužila jeden milion a tři sta tisíc korun. „V nedávné době skončil soud, ke kterému se ani dlužníci nedostavili. Musí byt v zákonné lhůtě vyklidit,“ uvedl Leoš Teufl, vedoucí právního oddělení jablonecké radnice.