Podle společné analýzy je ve městě asi 13,5 % dospělých, tedy zhruba každý osmý občan města, kteří mají alespoň jednu exekuci. Mezi takové dlužníky je možné započítat nejméně 300 seniorů. Exekuce jsou ovšem jen špičkou ledovce dluhového problému, který může být daleko rozsáhlejší. Téma se nyní ukazuje jako závažné také v souvislosti s pandemií COVID-19, kdy může dojít k nárůstu zadlužování občanů vůči městu.

K nesplácenému dluhu se dá dojít mnoha způsoby. Například nepříliš úspěšným podnikáním. Nebo půjčkami, kterými člověk vytlouká půjčky předchozí. „První půjčku jsem si vzal na telefon, pak na počítač, na dovolenou, nakonec na auto. Splácení se se mnou táhne už více než dvacet let,“ popsal 48letý muž z Jablonce.

Půjčky mu narůstaly raketovým tempem. Když se k tomu přidala ztráta zaměstnání v roce 2010, dostal se do exekuce. Ztratil skoro vše, díky rodině se mu ale podařilo exekuci a doplacení dluhu zvládnout. „Dnes už jsem skoro bez dluhů, ale půjčky mi pěkně znepříjemnily život. Teď se dalšího zadlužení bojím jako čert kříže,“ doplnil muž.

Chystají plán

V podobné situaci, jakou prožil, se dnes nachází nezvykle velké množství obyvatel Jablonce. Proto vznikla spolupráce města a agentury. Společně s místními organizacemi nyní chtějí stvořit plán, který se kromě dluhové problematiky bude zabývat i navazujícími problémy, jako je například prevence ztráty bydlení.

Od října letošního roku se budou všichni důležití aktéři, zejména sociální služby z oblasti dluhového poradenství, zástupci města a dalších úřadů, společně setkávat. „Na základě setkání vznikne konkrétní plán kroků v boji s předlužeností. Plán bude sloužit jako opěrný bod pro sociální politiku města v dané oblasti a pro možné nastavení služeb sítě podpory pro občany tak, aby se jejich situace nezhoršovala,“ popsal náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek.

Úkolem bude zjistit, jak dluhy vznikají, jak jim lze předcházet a jaký mají dopad. „Pokud bude problém předlužení dobře popsán, budou město i místní organizace schopné téma řešit nastavením konkrétních opatření. Pracovní skupina bude sloužit i jako platforma pro sdílení poznatků z každodenní praxe úřadu a organizací, čímž může dojít ke vzájemnému vzdělávání, ale také k popisu problémů, které je nutné řešit na vládní a legislativní úrovni,“ vysvětlil lokální konzultant agentury Martin Chochola.

V Jablonci je podle společné analýzy více než 20 sociálně vyloučených lokalit, především domů, které slouží jako ubytovny. Ty se nacházejí třeba v ulicích Sadová, Smetanova či Belgická. Většinou jde o objekty, které v minulosti město odprodalo soukromým majitelům, kteří se zaměřují na poskytování bydlení sociálně slabším a zároveň neinvestují peníze zpět do svého majetku. Nájemné zde navíc bývá neúměrně vysoké.

„Koncentrace sociálně vyloučených lidí v těchto bytových domech představuje velký sociální problém. Řešení neutěšeného stavu vyžaduje spojené úsilí na místní, ale především celostátní úrovni,“ doplnil náměstek primátora pro ekonomiku Milan Kouřil.

Jablonec není prvním městem na Jablonecku, které s agenturou spolupracuje. Agentura působí například ve Velkých Hamrech již od roku 2013. „Mnohé se u nás za dobu spolupráce zlepšilo, daří se lidi ohrožené sociálním vyloučením začleňovat, pracují, vymysleli jsme pro ně bydlení,“ pochválil spolupráce starosta Velkých Hamrů Jaroslav Najman.

S agenturou má nadstandardní vztahy i Liberecký kraj. Agentura kraj podporuje v oblasti zaměstnanosti, bydlení, sociálních služeb, vzdělávání, sociálních dávkových systémů, zdravotní péče, komunitní práce a komunitních služeb, dluhové problematiky, prevence kriminality, zdraví a participativních postupů. „Jedná se o nejužší spolupráci kraje s agenturou v celé republice,“ doplnil ředitel agentury David Beňák.

Agentura v Libereckém kraji v současné době spolupracuje s obcemi Liberec, Nový Bor, Frýdlantsko (Frýdlant, Nové Město pod Smrkem, Bulovka, Heřmanice, Dětřichov, Kunratice, Višňová, Habartice), Nový Bor, Smržovka a Velké Hamry. Nově se do spolupráce hlásí i Jablonec nad Nisou.