Získal je na základě dostupných informací a vlastních kontaktů. V Číně objednal ochranné pomůcky v hodnotě 400 tisíc korun, dodávka přišla do Jablonce za necelých sedm dní od objednávky a zaslání peněz čínskému dodavateli.

„Dodávka respirátorů zdaleka není tak složitá a zdlouhavá, jak se nám snaží namluvit vrcholní představitelé naší země. Jde to i bez prezidentské pomoci a dalších jednání na vládní úrovni,“ poznamenal Beitl k nákupu. Vzhledem k tomu, že transakce obchodu s Čínou obsahuje určitou míru rizika, bylo cílem najít a ověřit dodavatelskou cestu. A to se povedlo nadmíru.

První várka respirátorů dorazila na pražské letiště v pondělí večer. V následujících dnech je organizátor nechal rozdělit lidem v „první linii“. Během středy a čtvrtka je dostala potřebná zdravotnická zařízení, městské úřady nebo pečovatelské služby v Libereckém kraji.

„Mým motivem samozřejmě je a bylo pomoct těm, kteří to potřebují a jsou v první linii – zdravotníkům, sociálním pracovníkům, pracovníkům prodejen a služeb. Tím druhotným cílem je dokázat, že to jde rychleji, než nám vláda ukazuje,“ doplnil Beitl.

Starostové dodávku pomůcek potvrdili. „V noci jsem převzal první respirátory pro Frýdlant. Poté chvilka spánku a ve středu jsme již distribuovali,“ popsal starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Respirátory dorazily třeba i do Rychnova u Jablonce. „Díky iniciativě Petra Beitla máme konečně alespoň sto respirátorů pro naše lékaře a strážníky v Rychnově. Praktičtí lékaři od státu ještě žádné respirátory nedostali,“ přiblížil starosta Rychnova Tomáš Levinský. 

Respirátory pro svou obec si převzal i Vít Vomáčka, starosta Kravař na Českolipsku. „Oceňuji kroky pana Beitla. Líbí se mi, když se moc nemluví a v tichosti se dělají kroky prospěšné pro lidi. Situaci se snažíme všichni operativně řešit bez humbuku okolo. Já ve své obci a pan poslanec v regionu. Jsem rád, že to funguje a můžeme pomoct,“ sdělil Vomáčka.

„Uvědomuji si, že v tomto množství nenabízím záchranu a spasení, ale zároveň se domnívám, že pokud se dostanou roušky a respirátory na správná místa, znamená to v současné situaci, kdy si lidé šijí roušky doma a po kusech je nabízejí na nemocniční oddělení, velkou pomoc,“ doplnil Beitl.

Poslanec se do hledáčku médií dostal v minulém týdnu, kdy se zapojil coby dobrovolník Českého červeného kříže v Jablonci. Rozváží osamělým seniorům nákupy a léky. Podobně se do dobrovolnických akcí zapojila i další jablonecká poslankyně Jan Pastuchová za ANO 2011.

Respirátor FPP2 má střední stupeň ochrany. Zachycuje minimálně 94 % pevných částic nacházejících se ve vzduchu. Pokud je respirátor s výdechovým ventilem, je doporučeno dát si přes něj i roušku. Respirátor chrání pouze svého nositele, ale z výdechového ventilu se může šířit vir do okolí.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in