Jablonec n. N. - Důkazem toho, že poctivé řemeslo u nás nevymřelo a že stále ve svém okolí můžete narazit na kvalitní řemeslníky se zlatýma ručičkama, je výsledek hlasování o nejlepšího fachmana Jablonecka. Toho se Velkopopovický Kozel společně s Deníkem rozhodl najít a odměnit za jeho poctivou práci a řemeslný kumšt. Nakonec se nám podařilo i díky vašim tipům v Jabloneckém regionu najít takovýchto fachmanů celou řadu.

Jablonec je po celé republice znám množstvím unikátních věžních hodin. Drtivou většinu z nich pohání ještě klasické mechanické stroje. Všechny je má na starosti hodinář Miloš Zikmund. Ale nejen tím je živ. Máte doma staré pendlovky po prarodičích, které již desítky let nejdou? Stačí panu Zikmundovi zavolat a domluvit se s ním na opravě.

Na panu Zikmundovi nás zaujalo především jeho nadšení a poctivost, s kterou každý den přistupuje ke své práci a zákazníkům. Ti jsou s jeho prací naprosto spokojeni a není proto divu, že ho jeden z nich, Jan Václav, do soutěže nominoval. „Staré pendlovky po dědovi celé rozebral, vyčistil, vyměnil vadné části a dnes perfektně šlapou. Navíc mi posílal ze všech kroků oprav fotografie,“ vzpomněl Jan Václav.

A jak s odměnou od Velkopopovického Kozla naloží hodinář? „Nikdy jsem nebyl vášnivý pijan piva. Ale těším se, že mi třeba právě Kozel zachutná. Ale sám to určitě nevypiji, dávám si v hlavě dohromady seznam kamarádů pivařů, které odměním,“ usmívá se Zikmund.

A jak vidí Miloš Zikmund budoucnost ve své profesi? „Jablonec je město věžních hodin a ty mne potřebují, stejně jako lidé s památečními hodinami,“ potvrdil Zikmund, že u řemesla zůstane do konce života.