Už na konci tohoto měsíce bude zahájena další sezóna na Zubačce. Železniční společnost Tanvald o.p.s. uspořádá během šesti měsíců celkem 7 zvláštních jízd na trati mezi Tanvaldem, Kořenovem a Harrachovem. Fanoušci železnice se mohou opět těšit na historické dieselové ozubnicové lokomotivy řady T426.0 přezdívané „Rakušanka".

Nostalgické jízdy na jediné ozubnicové trati v České republice z Tanvaldu do Kořenova tradičně lákají lidi ze širokého okolí. Zvláštní jízdy doplní bohatý program ve stanici Kořenov.

„V letošním roce zavítá na Zubačku dvakrát parní lokomotiva 310.0134 přezdívaná „Kafemlejnek", s historickou soupravou dřevěných vozů a to na akce 2. července a 20. srpna. Na jízdě patřící železničním modelům 6. srpna potom na Zubačce uvidíte oblíbenou dieselovou lokomotivu „Brejlovec" 750.308. V provozu bude i úzká důlní železnice, která se nalézá v blízkosti Kořenovského stanice," upozornil jeden ze členů tanvaldské železniční společnosti, Pavel Šturm.

Otevřou výtopnu

Jednou z nejzajímavějších akcí v tomto roce bude bezesporu jízda 2. července, kdy se po 29 letech znovu otevře výtopna v Kořenově. Tamnímu depu se stala osudná zima v roce 1987, kdy pod tíhou sněhu spadla střecha výtopny a poškodila uložené lokomotivy.

Celá stavba výtopny byla na přelomu roku 2015 / 2016 opravena a to za velkého přispění financí z fondů EHP granty z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. „Výtopna bude nadále sloužit jako zázemí pro ozubnicové lokomotivy a též bude možné v rámci prohlídek muzea výtopnu navštívit a vidět tak lokomotivy i mimo pořádané akce na Zubačce," sdělil Pavel Šturm.

Odvedená práce těší i poslance Lukáše Pletichu, který byl členem realizačního projektového týmu. „Moje pocity jsou jako v cílové rovince před vítězným finišem. Vše se daří podle plánu, počasí přeje. Jsem rád, že se podařilo vysoutěžit schopného zhotovitele. To byl i základní předpoklad k tomu, aby se celé dílo přes všechny peripetie takto dařilo. Už se těším na slavnostní otevření. Pak nás čeká další část, a to zkulturnit okolí této památky," řekl jablonecký náměstek.