„Šestý ročník prestižní soutěže se konal pod záštitou premiéra Mirka Topolánka, který se ceremoniálu osobně zúčastnil,“ uvedla Veronika Kutilová, odborná referentka ASZ ČR. Na vyhlášení dorazili i vicepremiér Alexandr Vondra, ministr zemědělství Petr Gandalovič a samozřejmě Stanislav Němec, předseda Asociace. „Ceremoniál udílení cen byl na opravdu reprezentativní úrovni,“ konstatoval Josef Šourek, který kromě diplomu převzal i sto tisícovou prémii. „Ocenění nás těší o to více, že kritéria hodnotili odborníci na praktické zemědělství,“ dodal Šourek.

Komise hodnotila farmy přihlášené do soutěže v pěti kritériích, jimiž jsou celkový vzhled farmy, organizace práce, ekonomické výsledky, zamýšlený rozvoj a zapojení rodiny. „Farmu jsem zakládal s tím, že musí uživit tři rodiny, což se daří,“ pochvaloval si Šourek.

Rodinná farma Filoun se zabývá ekologickým chovem mléčného skotu, výrobou mléčných produktů, obhospodařuje 83 hektarů převážně zatravněných ploch, zpracovává dřevo a provozuje penzion s restaurací. „Jsme hrdí, co vše pan Šourek vybudoval v naší obci,“ řekla Věra Mužíčková, starostka obce Plavy.

Pro farmu Filoun není takové ocenění prvním v pořadí. „Před pěti lety jsme získali ocenění Nejlepší ekologický zemědělec roku, které pravidelně uděluje Svaz ekologických zemědělců,“ konstatoval Šourek.

Ekologická farma Filoun vznikla v roce 1991 a od té doby se neustále rozrůstá. „Po roce jsme se rozhodli vybudovat mlékárnu, jelikož nám odběratelé neplatili. Postupně jsme dobudovávali další věci, začali jsme řezat dřevo, zprovoznili jsme penzion,“ řekl Šourek, který plánuje navýšení produkce a výrobků z mléka. „Mléčné kvóty mají být zrušeny, což je jen dobře,“ dodal Šourek, podle jehož slov je kolem zemědělství čím dál větší míra byrokracie.

Rodinná farma se nachází na severní straně kopce Filoun nad obcí Plavy v Jizerských horách. Josef Šourek ale varuje případné další zákazníky ovlivněné informacemi z novin. „Stává se, že když se objevíme někde v médiích, přijede druhý den třeba deset zájemců o výrobky. Bohužel, v současné době jsme plně vytíženi a žádné výrobky ani nemůžeme na místě prodávat. Lidé pak třeba i nadávají,“ upozornil Šourek.