„Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí. A tak vyslyším výzvu našeho předsednictva a složím mandát poslance. Chtěl bych se omluvit všem, které svým odstoupením zklamu, a poděkovat všem, kteří mě v mém rozhodnutí podporovali,“ sdělil Farský.

Farského k rezignaci vyzvalo předsednictvo STAN. I při vědomí, že Jan Farský toho pro hnutí STAN udělal hrozně moc. „Uvědomujeme si ale, že jsme situaci kolem jeho nepřítomnosti podcenili, a omlouváme se za to našim voličům – a vlastně i Janu Farskému, kterému jsme nebyli dostatečnou vnitřní opozicí,“ sdělil Gazdík pro server novinky.cz.

Farský byl přitom ještě před týdnem rozhodnut ve funkci pokračovat na dálku poté, co se rozhodl přijmout stipendium v USA. To se týkalo půlroční stáže na univerzitě v Oregonu.

O nabídce stipendia se dozvěděl na jaře, přesto vstoupil jako jedna z výrazných tváří do předvolebního boje o poslaneckou sněmovnu. Pár týdnů po zvolení poslancem se rozhodl, stipendium přijme, poslaneckého mandátu se však nevzdá. Kvůli tomu ho řada voličů i politiků kritizovala. „Kritiku jsem vnímal, ale mé rozhodnutí je pevné a nezměním ho,“ řekl Farský Deníku minulý týden.

Jenže kritika se nabalovala, v posledních dnech Farského rozhodnutí kritizovali i koaliční partneři, například předseda lidovců Marian Jurečka nebo premiér Petr Fiala.

Jan Farský na archivním snímku
„Student“ Farský po rozhodnutí zůstat poslancem: Hodně lidí mě podporuje

Jan Farský své rozhodnutí stále hájí. „V době 108 členné koalice, vlády s důvěrou, jsem se v očekávání dalších velkých výzev rozhodl pro absolvování stáže na téma EU, její budoucnosti, jejího ukotvení ve světě a tím i o naší budoucnosti. Protože jsem si myslel, a pořád jsem o tom přesvědčen, že je povinností politika zvyšovat svou kvalifikaci ke službě republice,v dobré víře jsem se rozhodl usilovat o vědomosti, nadhled, kontakty,které bych ve zbylých 3,5 letech mandátu vysoce zúročil. Stejně, jako jsem byl rozhodnut účastnit se klíčových hlasování ve sněmovně i v době této stáže,“ pokračuje ve své obhajobě.

„Vládě a koalici přeji hodně štěstí a ať se daří. Nebudou to mít lehké,“ doplnil Farský ke zprávě o své rezignaci na poslanecký post.

Ve volbách Farský získal silnou podporu voličů, jako lídr kandidátky v Libereckém kraji dostal 32,7 procenta přednostních hlasů. Jeho místo ve Sněmovně by mohla zaujmout ředitelka libereckého divadla F.X. Šaldy Jarmila Levko (STAN), která je podle webu www.volby.cz na základě výsledku voleb první náhradnicí koalice Piráti a Starostové.