Všechny zvířecí příběhy nekončí happy endem. To je případ několikaměsíční fenky křížence jezevčíka, který Jablonecký deník průběžně sledoval.

Po dvou měsících snažení a léčení zvíře uhynulo. Pitvou se ale nepodařilo stoprocentně prokázat, že na následky aplikace odbarvovače.

„Veterinář to nemohl s úplnou určitostí potvrdit,“ konstatovala Dagmar Kubištová z jablonecké Ligy na ochranu zvířat. Pokud by se tento důvod potvrdil, chystala se na původní majitelku podat trestní oznámení pro týrání zvířete.

Maruška se do útulku Dášenka dostala od majitelky, která nejprve tvrdila, že je to nalezenec a pes už v tomto stavu byl. „Pak řekla, že ji na fenku odbarvovač ukápl náhodou,“ vzpomíná na začátek peripetie Kubištová.

Místo štěněte sklerotický stařík

Ošetřující veterinář hned zpočátku léčení vyslovil domněnku, že fenka byla otrávena při vystavení účinkům přípravku podobným Savu. „Maruška měla skutečně na zádíčkách a na hlavě světlé flíčky, které byly pravděpodobně způsobeny odbarvovačem,“ uvedla Kubištová s tím, že v takovém rozsahu nemohlo jít určitě o náhodu. Navíc s takovou symetrií.

Maruška statečně bojovala s otravou organismu, která zřejmě zasáhla její nervový systém. „Štěňátko se místo veselého běhání jen potácelo nebo sedělo s nepřítomným výrazem. Skoro by se dalo říct, že připomínalo starého psa s rozvinutou sklerózou,“ popsala stav fenky Kubištová.

Rozhodli se dát fence šanci a nechtěli ji předčasně uspat. Veterinář provedl Marušce řadu vyšetření, včetně rentgenu a sondy do žaludku. Vyšetření prokázalo zvýšený čpavek v krvi.

„Sonda nezjistila žádné poškození, fenečka nic nevypila, otrávila se pouhým vdechováním odbarvovače nebo jeho vstřebáním kůží,“ vysvětlila Kubištová s tím, že nebylo možné ji mít mezi ostatními psy v útulku.

Zkusili podávat i homeopatika

Marušky se ujala Dagmar Holanová a vzala si ji do péče. „Když byla mimo, bylo těžké do ní dostat i jen rozpuštěný glukopur stříkačkou do tlamičky, abychom zabránili dehydrataci,“ zmínila Holanová. Fenka spala hodně málo, celou noc se dokázala rytmicky ploužit po bytě.

Na Dagmar Holanovou se zvíře viditelně upnulo. Zřejmě vycítilo, že vše, co s ní dělá, je k jejímu dobru. Dostávala i homeopatika. Stav se nelepšil, ale ani nezhoršoval.

Marušce se jako na houpačce střídaly dobré chvíle s těmi špatnými. Někdy se chovala jako docela normální štěňátko, vrtěla ocáskem, hrála si s pejsky, štěkala na kolemjdoucí.

Zemřela v apatické fázi

Pak se, třeba i během pár hodin, její stav obrátil. Byla apatická, nahrbená, neschopná něco sníst. „Položila si čumáček do mističky s jídlem, očividně jí vonělo, ale nedokázala otevřít tlamičku a polknout,“ dodává bezradně Kubištová.

Právě do takové apatické fáze se dostala minulý čtvrtek. „Nechala se chovat u mamky v náručí jako tolikrát a zastavilo se jí srdíčko. Zemřela bez křečí,“ vylíčila smutný konec provozovatelka lučanského útulku.

Chtěli mít fenku IN a odbarvili jí flíčky - ZDE
Léčení odbarvené fenky stálo už tisíce korun - ZDE