Obliba knih znovu stoupá, což dokazuje nejen zvyšující se prodej knih, ale i takzvané knihobudky, které se objevují jako houby po dešti. V Libereckém kraji jsou k dispozici například v Harrachově, Turnově nebo Desné. „Knihobudka v harrachovském parku funguje parádně. Nejdřív jsme se báli, aby knihy jen nemizely, ale opak je pravdou. Je to hojně navštěvované místo,“ pochvaluje si starostka Harrachova Eva Zbrojová.

Martin Fryč.
Knižní trh dusí sám sebe, říká majitel knihkupectví Martin Fryč

Ode dneška bude knihobudka sloužit i Jablonečanům. První vlaštovka z dílny modelářského kroužku DDM Vikýř najde své místo na dětském hřišti v ulici Za Hrází. „Poptávka po knihobudkách se objevila také v Jablonci, proto jsme se rozhodli instalovat před letní sezonou tu první právě u přehrady,“ říká náměstek primátora Lukáš Pleticha.

Magistrát právě dokončuje renovaci a rozšíření hřiště v ulici Za Hrází. Jeho kolorit doplní knihobudka ve vkusné podobě perníkové chaloupky. O její náplň se bude starat městská knihovna a bude fungovat na obvyklém principu půjč přečti vrať nebo přines jinou. „Podle mě bude velmi využívaná jak těmi, kdo sem doprovodí děti, tak těmi, kdo si přijdou zacvičit nebo prostě odpočívat u přehrady,“ domnívá se Pleticha.

Objekt bývalé jablonecké porodnice
Někdejší porodnice už patří Jablotronu. Stálo ho to 15 milionů

Terčem vandalů se prý knihobudky obvykle nestávají. „Zřejmě i proto, že ta naše stojí na frekventovaném místě,“ připomíná starostka Harrachova.

Opačnou zkušenost aktuálně řeší v Turnově. „Shodou okolností nám teď vandalové knihobudku v centrálním parku zcela zdemolovali, ale další případ si nepamatuji. Přece jen jsou postaveny na veřejných místech,“ přiblížil ředitel Městské knihovny Antonína Marka Turnov Jaroslav Kříž.

Na jabloneckém magistrátu věří, že místní se budou k venkovní knihovničce chovat hezky. „Pokud se provoz osvědčí, mohlo by v budoucnu podobných knihobudek po městě vzniknout více,“ doplnil náměstek primátora.

Marketa Davidová se stala mistryní republiky v bike biatlonu, v kategorii mužů zvítězil Ondřej Moravec.
FOTO: Makula je mistryní republiky, kolo miluje, byla nejrychlejší

Knihobudky se od objevení první z nich v roce 2013 staly fenoménem. Mnohde vznikly třeba v už nefunkční telefonní budce, jinde, třeba právě jako v Harrachově či Jablonci, se zakládají knihobudky zcela nové.

LIDÉ BUDKY HLÍDAJÍ

V Turnově se Městská knihovna Antonína Marka stará o celkem pět knihobudek. „Lidem se tenhle projekt líbí. Zajdou nebo zavolají do knihovny už jen proto, aby nám sdělili, že třeba v knihobudce u dopravního terminálu je málo knih. Je tedy zřejmé, že knihobudky se starají o popularizaci nejen knih, ale i knihoven,“ pousmál se Jaroslav Kříž.

V turnovském centrálním parku se navíc s největší pravděpodobností brzy objeví knihobudka tam, kde prvotně vznikaly tedy ve vysloužilé telefonní budce.

Ilustrační foto
V ulici Hřbitovní v Jablonci a jejím okolí probíhají velké stavební práce