Počátky konání WONDERfestu leží zcela na počátku třetího tisíciletí. Tehdy hledal Romek Hanzlík, bývalý kytarista skupiny Už jsem doma, severní lokalitu pro konání svých festivalů v rámci projektu EURO–TRIALOG. „Díky tomu, že Smržovka je otevřená alternativní hudbě, tak nás oslovil a našli jsme společnou řeč,“ sdělil starý starosta Smržovky Vladimír Kahánek. Zatímco třeba v Mikulově se účastní festivalu skupiny z Čech, Slovenska a Rakouska, tak ve Smržovce vítají kapely české, polské a německé.
Návštěvnost by asi vyřešilo větší obsazení známějších skupin, ale mělo by to pravděpodobně vliv na změnu atmosféry, která na smržovském festivalu je. „To není obyčejný festival, tenhle má svou hloubku. Otvírá lidem oči,“ řekla Ivana Hujerová, vedoucí kulturního střediska ve Smržovce. Témata, která zde letos zazněla, byla víc než aktuální. Německá RADA Synergica svou židovskou hudbou připomněla události, které jsou spojené s Křišťálovou nocí. Petr Linhart zpíval o Sudetech. „My v nich žijeme, ale málo kdo z nás ví, co Sudety znamenají,“ poznamenala Hujerová.
Festivalu se účastní podle slov Ivany Hujerové spíš lidé z jiných částí republiky než místní. Užívají si tady tu zvláštní atmosféru s nábojem, který třeba v Praze není. „Já jsem tady poprvé a je to zajímavé. Poslouchám spíš vážnou hudbu, ale tohle mě oslovilo. Až uvidím, že se zase někde koná WONDERfest, tak jedu.“ svěřil se Václav Vogel z Liberce.